„Jedná se o velmi prestižní závod, na který v posledních letech jezdí elita českého plavání i plavci ze zahraničí. Termín na konci září je pro ně velice zajímavý. Většina závodníků si během července a srpna dělá tréninkové 'prázdniny', a tak si na těchto závodech mohou zkontrolovat svoji formu,“ uvádí ředitel závodu Václav Jung.

V domažlickém bazénu tak bude k vidění bez mála 200 plavců, kteří se budou pokoušet pokořit jak své osobní rekordy, tak i soupeře v kategoriích, a to ve skoro tisícovce startů. K vidění bude 24 disciplín všech plaveckých stylů a délek, z nichž mezi nejžhavější patří 100m VZ. Tato disciplína se jako jediná plave formou kvalifikace a finále.

„Každý závodník zaplave svůj čas v rozplavbách a jen šest nejlepších bude moci startovat ve finále o pohár“, vysvětluje systém Václav Jung.

Právě na této trati jsou v posledních letech k vidění naši nejlepší plavci v čele s Martinem Vernerem, domažlickým odchovancem hájícím nyní barvy Komety Brno. Ten již 7 let drží rekord Velké Ceny Chodska na 100m VZ, kterou v roce 2001 zaplaval za 51.29 s. Pro zajímavost, letos na OH v Šanghaji vylepšil český rekord a to dokonce na 48.30 s. Tento víkend mezi adepty na první místo v hlavním závodě patří Kristina Bendová z domácí Jiskry Domažlice.

Autor: Jan Dekány