V Brně v rámci již 18. Českých akademických her nechyběli ani zástupci domažlických atletických oddílů AC a Mílaři Domažlice, kteří tentokrát reprezentovali svoje univerzity. Soutěže atletů probíhaly v úterý 25. a ve středu 26. června na rozpáleném stadionu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. Domažlický kvartet zde zanechal výraznou stopu a z Moravy si přivezl sezonní maxima, tituly i cenné kovy.

Českou zemědělskou univerzitu reprezentoval středotraťař Šimon Ekl, Západočeskou univerzitu osmistovkař Jiří Gregor s Tomášem Ottem (všichni AC Domažlice) a za Univerzitu Pardubice válčil mílař Ondřej Váchal (Mílaři Domažlice).

Nejúspěšnějším borcem v zisku individuálních medailí byl vrhač Tomáš Ott ze ZČU, který při druhém startu na ČAH v soutěži kladivářů poslal náčiní vážící 7,26 kg nejdále do vzdálenosti 53,82 metrů a stal se letošním Akademickým mistrem. Dařilo se mu i mezi diskaři, kde dvě kila váhy poslal k hranici 42 metrů (41,86m), což stačilo mezi nejlepšími vysokoškoláky na třetí místo. Na medailové žně navázali i jeho oddíloví kolegové běžci Ekl s Gregorem. Oba nastoupili na start běhu na 800 metrů, kde startovní pole čítalo dvanáct borců. V takticky svázaném závodě, kde se první kolo „pochodovalo“ za 65 vteřin se boj o medaile rozjel od mety 500 metrů. To se na přední pozice propracovali i Domažličané a nejvíce sil měl v závěrečném spurtu Šimon Ekl (ČZU Praha), který finišoval v čase 1:58,59 minuty o 16 setin před Gregorem (ZČU Plzeň). Zlatý a stříbrný medailista na „půlce“ to se jistě počítá, deváté místo pak bral Ondřej Váchal startující den předtím v běhu na 1500 metrů.

Borec z Mílařů Domažlice se totiž v úterý představil na královské mílařské trati 1500 metrů, kdy se rtuť teploměru během horkého dne vyšplhala přes hranici 30 °C. V podobně taktickém boji jako na středeční osmistovce se Váchal držel v čelní skupince a až do mety 1000 metrů se vyčkávalo (2:53 min.), poté se rozjel závěrečný úprk o medaile a rychlé časy. Zástupce Mílařů Domažlice a reprezentant Univerzity Pardubice v rychlém závěru nestačil pouze na trojici favoritů a cíloval na čtvrtém místě ve vylepšeném sezónním maximu 4:08,23 minuty a při šesté účasti na ČAH v řadě si připsal nejlepší individuální umístění.

Úspěšné působení podtrhli Gregor s Eklem ve štafetách na 4 x 400 metrů. Gregor byl součástí té stříbrné, Ekl pro změnu bronzové. Prvně jmenovaný navíc získal ještě slitinu mědi a cínu za sprinterskou štafetu 4 x 100 metrů.

Dle pozávodních emocí byl nejspokojenější Akademický mistr na 800 metrů Šimon Ekl, ale i ostatní atleti z domažlických oddílů mohou být za předvedené výkony a reprezentaci svých univerzit spokojeni. Nezbývá než jim popřát, aby se zadařilo v dalším pokračování hlavní dráhové sezony. V červenci je na programu několik prestižních mítinků a poslední červencový víkend bude patřit v Brně tuzemskému vrcholu – Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze.

Autor: Ondřej Váchal