Domažlická sportovní hala se na víkend stala dějištěm finále Českého poháru ženského basketbalu známého též pod jménem Final Four Trocal. Na Domažlické palubovce se tak ukázaly hvězdy českého basketbalu, které při finálovém utkání sledovalo na pět stovek diváků.

ZVVZ USK Praha – BK Kara Trutnov
101:60 (21:10, 46:26, 75:42)
Semifinálový zápas lépe zvládly hráčky USK Praha, když Východočeškám uštědřily čtyřicetibodový debakl.
V úvodu první čtvrtiny trutnovské basketbalistky držely krok a chvílemi i vedly, le po několika úspěšných trojkách Pražanky strhly vedení na svou stranu.
Trenér Trutnova Martin Petrovický se v prvním poločase mohl spolehnout pouze na Michalu Hartigovou, která během první dvacetiminutovky nastřílela 16 z 26 bodů svého týmu.
Pivotka, jež na východě Čech hostuje právě z pražského USK, proti svým loňským spoluhráčkám zaznamenala 18 bodů. Jejím výkonem byli paradoxně potěšeni oba trenéři. “Já jsem rád, že se Hartigové dařilo. Chtěli jsme, aby v Trutnově získala herní sebevědomí, a to se povedlo,“ nechal se slyšet kouč Pražanek Lubor Blažek.
„Myslím, že zápas dopadl podle předpokladů. My jsme se kvůli náročnému programu snažili rozložit zátěž na všechny hráčky, takže co se týče začátku, zkoušeli jsme taktiku, kterou bychom mohli použít při play-off. Poté jsme přistoupili na dvě pětice, které pravidelně rotovaly. Mohli jsme dále střídat po dvou hráčkách, ale kouskovali bychom tím hru. Takhle to vypadalo trochu hokejově, ale hra tím působila plynulejším dojmem,“ řekl k utkání trenér Kary Trutnov Martin Petrovický.
Nejlepší střelkyně: Maltsiová 24, Ferančíková 13, Elhotová, Kublinová a Salesová po 12 - Hartigová 18, Šnajdrová 10, Rozhodčí: Lukeš, Karásek. Trestné hody: 13/12 - 15/11. Fauly: 18:12, Trojky: 11:3.

Valosun Brno – Gambrinus Sika Brno
70:105 (15:22, 38:52, 61:73)
„Myslím, že to byl pro diváka hezký zápas. V současné době máme hodně těžký program. Příští týden už hrajeme play-off a Hradec Králové určitě nemůžeme podcenit, takže musíme šetřit síly. Nemáme zdaleka takový kádr jako třeba Gambrinus nebo USK. S vývojem utkání jsemedy velice spokojený, hráčky hrály dobře,“ sdělil Deníku trenér Valosunu Brno Zdeněk Hummel.
Nejlepší střelkyně: Millerová 13, Mrhálková 12, Zrůstová 10 - Whitmoreová a Maiga-Baová po 19, R. Stehlíková 13, Vítečková a Ivkovicné Béresová po 12, Kulichová 11, Rozhodčí: Kučera, Hošek. Trestné hody: 25/16 - 18/12. Fauly: 19:18, Trojky: 6:3

BK Kara Trutnov – Valosun Brno
85:71 (19:25, 37:41, 66:50)
Do utkání lépe vstoupily asketbalistky Kary Trutnov, ale po zlepšení obrany Brna se skóre vyrovnalo. Brňanky svůj náskok pozvolna navyšovaly. Zvýšenou bojovností se ale Východočešky vrátily do zápasu.
Velký obrat pokračoval také po přestávce. Po dlouhé době poprvé poslala svůj tým do vedení (46:45) trutnovská kapitánka Darina Mišurová.
To však nebylo ze strany Kary vše. Mišurová rozjela své skvělé střelecké představení. Jenom ve třetí čtvrtině zaznamenala dvacet bodů, v celém zápase pak ojedinělých 36 bodů.
Valosun si během třetí části hry připsal pouze devět bodů oproti 29 trutnovským. O držitelkách bronzových medaili bylo po půlhodině hry rozhodnuto, zbývají desetiminutovka byla jen otázkou skóre.
„Myslím si, že první poločas jsme hráli dobře a skóre to dokazuje. Čtvrté místo mě trochu mrzí, ale z druhé strany, ve všech ligách, které jsme hráli, jsme skončili do čtvrtého místa, takže mohu říct, že čtvrté místo je úspěch,“ řekl Zdeněk Hummel, trenér Valosunu.
Nejlepší střelkyně: Mišurová 36, Křížová 14, Štěpánová 11, Hartigová 10 - Loudenová 19, Vlková 16, Millerová 10, Kysilková a Zrůstová 8, Rozhodčí: Karásek, Hošek. Trestné hody: 15/15 - 17/12. Trojky: 10:5. Fauly: 23:19.

ZVVZ USK Praha – Gambrinus Sika Brno
85:93 (25:26, 48:54, 63:73)
Příslib velké bitvy mezi velkými rivaly českého basketbalu se naplnil především v prvním poločase. Jeho průběh nabídl několik změn ve vedení, po většinu poločasu však tahaly za delší konec obhájkyně z Brna, které nakonec vše dotáhly do vítězného konce.
Útočný basketbal přinesl poločasové skóre 54:48 pro Brno. Patnácti body se v něm blýskla Lindsay Whalenová.
Vleklé spory brněnských trenérů s rozhodčími v druhé půli vyvrcholily v poslední desetiminutovce, kdy Jan Bobrovský obdržel technickou chybu. Křídelnice Pražanek Maltsiová s Elhotovou ji využily ke snížení na rozdíl šesti bodů.
Nejlepší střelkyně: Maiga-Baová 17, Žirková a Kulichová 14, Vítečková 12, Fegyvernekyová 11, Frölichová 11, Horáková 9 - Maltsiová 26, Whalenová 19, Kublinová 14, Salesová 11, Elhotová 9, Rozhodčí: Lukeš, Kučera, Viklický. Trestné hody: 22/19 - 17/14. Trojky: 4:11. Fauly: 17:23.