Carpentier kvituje hostování z extraligové Škodovky do Domažlic. „Je to pro mě možnost zaběhat si první ligu, která je ideální soutěží pro moji výkonnost. Proto jsem šel do Domažlic. Na extraligu ještě nemám výkonnost, i když se jí blížím. Takže pro mě bude lepší první liga a příští rok zkusit něco většího. Můj trenér pan Konop je z Domažlic. Trénuje mě od září 2018,“ vysvětlil Philippe Carpentier, kterému bude v prosinci 20 let.

Držitel stříbrné medaile z loňského halového mistrovství v běhu na 3000 metrů a a bronzu z toho v roce 2020 na trati 1500 metrů začínal s atletikou až v roce 2016. Tedy skoro až ve 14 letech. „Viděl reklamu na nábor do atletické Škodovky, tak jsem na něj šel a vybrali mě. Předtím jsem hrál od šesti let fotbal, který byl dobrou přípravou na běhání,“ je přesvědčen.

Hrával za Rapid Plzeň, ale rozhodl se skončit kvůli špatnému kolektivu. „Říkal jsem si, že atletika bude dobrá, protože jsem byl v běhu lepší než ostatní. Tak jsem chtěl zkusit atletiku,“ vzpomínal Carpentier.

Díky francouzským kořenům mohl předvést své umění před zraky vyprodaného stadionu, ale i monackým knížetem na prestižní Diamantové lize. „Závod byl otevřený pro atlety různé výkonnosti, stačilo se jen přihlásit. Kousek odtamtud žije moje rodina, takže jsme prázdniny ve Francii se sestrou spojili se závodem,“ vysvětlil student 4. ročníku Sportovního gymnázia v Plzni.

Jan Švígler na atletickém oválu.
Konečně dosáhnout na medaili, přeje si atlet Švígler

Philippe Carpentier se narodil v Česku. „Tatínek je Francouz, do Čech přišel za prací a seznámil se tady s maminkou. Ve Francii máme dědu a babičku, které navštěvujeme,“ přiblížil atlet s tím, že francouzsky se dorozumí. „Ale nedá se říct, že bych uměl perfektně,“ dodal.

V nadcházející sezoně pod širým nebem by chtěl dopadnout lépe než na halovém mistrovství ČR dospělých v březnu. Na patnáctistovce doběhl jedenáctý. „Závod se mi nepovedl, zaostal jsem za svým rekordem. Nebyl jsem fit, takže jsem nepodal výkon, jaký bych chtěl,“ vrátil se k šampionátu Carpentier.

Na šampionátu na dráze by chtěl doběhnout mezi osmi nejlepšími. „Opět poběžím 1500 metrů, které preferuji. Mám ji nejraději, je mou oblíbenou. Podávám v ní lepší výkony, protože mám dobrou vytrvalost a rychlost,“ tvrdila posila AC Domažlice

„V lize družstev se chceme dostat do baráže o extraligu. K tomu chci pomoci co nejvíce body a co nejlepším umístěním v jednotlivých kolech soutěže,“ uzavřel Philippe Carpentier.

Lucie Zavadilová.
Tato sezona je úplně famózní, říká atletka Zavadilová po mistrovství světa