V neděli 1. září se totiž uskuteční již 12. ročník Hvězdného házení na Chodsku a 10. ročník Memoriálu Jana Mazance. Pořadatelský tým Mílařů Domažlice a Seky team s hlavním organizátorem mítinku Davidem Sekerákem chystá na Městském stadionu Střelnice velkou atletickou akci, která se postará o stylový rozjezd před závěrečnou částí letošní extra dlouhé dráhové sezony. Atletický mítink za účasti předních domácích a zahraničních atletů startuje ve 12.45 hodin oštěpařskou soutěží mládeže a vyvrcholí krátce před 18. hodinou závodem na 400 metrů, který se na Hvězdném házení běhá jako vzpomínka na tragicky zesnulého atleta Jana Mazance.

Na stadionu bude probíhat i dětská atletika či závody žactva. Hlavní hvězdy mítinku je třeba hledat mezi atlety startujícími v technických disciplínách. V oštěpu se očekává souboj českých reprezentantů Jaroslava Jílka a Petra Frydrycha (oba Dukla Praha) proti polské dvojici Grzeszczuk a Chmielak (osobní rekordy přes 82m). Jednání stále probíhají i s elitním oštěpařem z ostrova Svatá Lucie Albertem Reynoldsem.

Domažlice ovládne světová atletika.

Ve stejné disciplíně mezi ženami je hlavní favoritka jasná. Bude jí japonská rekordmanka, stříbrná z letošní letní univerziády Haruka Kitaguchi s osobním rekordem 64,36 metrů, která se před blížícím se světovým šampionátem v katarském Doha připravuje pod vedením Davida Sekeráka. V Domažlicích nebude mít o soupeřky nouzi. Z Maďarska dorazí Réka Szilágyi, z Ukrajiny Hatsko- Fedusová a z Islandu účastnice několika olympiád Ásdis Hjálmsdóttir, všechny se pyšnící osobním rekordem kolem mety 60 metrů. Blýsknout se jistě budou chtít i tuzemské šampionky z mládežnických kategoriích – juniorka Ivana Koktavá a dorostenka Petra Sičáková, stejně jako dorostenec Martin Menčík nebo pátý z Mistrovství Evropy Martin Florian.

Mezi diskaři domácí elitu tvořenou bratry Forejtovými (2. a 3. na ME juniorů), vítězem (Marek Bárta) a stříbrným (Tomáš Voňavka) z republikového šampionátu v Brně jistě potrápí evropský šampion z ME do 23 let a slovinský reprezentant Kristjan Čeh. Exotiku do diskařského sektoru pro změnu přinese účast Kolumbijce Mauricia Ortegy, který umí dvoukilové náčiní poslat až za 66 metrovou hranici. V ženské kategorii bude roli favoritky hájit česká diskařská jednička Eliška Staňková.

U těch největších siláků aneb koulařů by mělo dojít na souboj Ladislava Prášila, kterému v loňském roce vzal rekord mítinku Tomáš Staněk. I ten jako jedna z největších současných hvězd české atletiky by měl dle aktuální formy zářit i v Domažlicích. Do boje o vítězství možná promluví i borec z Ukrajiny Ihor Musiyenko. Novinkou bude nově předsunutá soutěž kladivářů, která se odehraje od 11 hodin na stadionu Sokoliště.

Součástí nabitého pětihodinového atletického programu jsou i běžecké souboje na ovále. Při netradiční (pro Házení tradiční) trati 200 metrů překážek není nouze o zajímavou podívanou, kdy se zde v roce 2017 střetly tehdy ještě Denisa Rosolová proti Zuzaně Hejnové. Na memoriálovou 400 mužů se chystají i borci z řad pražských atletických klubů z doby, kdy Jan Mazanec hostoval za extraligové Kladno. Desátý ročník memoriálu tak slibuje super podívanou.

Na vytrvalce čeká běh na 3000 m a další nemistrovskou disciplínou je oblíbený kilometr, kde mimo jiných poběží i borci z pořádajícího oddílu. Proti těm se postaví i čerstvý slovinský rekordman a elitní mílař Jan Petrač. U žen se s největší pravděpodobností můžeme těšit na elitní českou středotraťařku Dianu Mezuliáníkovou, což předznamenává útok na rekord mítinku. Ten by podle startujících mohl být pokořen hned v několika případech. Tak se přijďte přesvědčit v neděli na vlastní oči.

„ Za Mílaře Domažlice a Seky team zvu všechny příznivce královny sportů, aby se přišli podívat na špičkovou atletiku na místní stadion a společně s atlety si užili příjemnou neděli. Startovní listiny slibují zajímavou podívanou a mnoho závodníků pojímá tuto akci jako ideální rozzávodění se před vrcholem sezony v Kataru. Bohatý program bude připraven i pro děti, proto u nás rádi přivítáme celé rodiny,“ láká diváky na atletickou show do Domažlic David Sekerák.

Autor: Ondřej Váchal