„Podmínky v Berlíně k zaběhnutí limitu jsou ideální. Je zde rovná trať a každý ze závodníků chytne od začátku tempo, které chce běžet. Nedá se to vůbec srovnat s Prahou. Navíc i tentokrát bylo počasí super, když panovala teplota okolo 14°C,“ vrací se k vystoupení v Berlíně Pavel Faschingbauer. Ten od startovního výstřelu běžel s nejlepším německým maratóncem, který se rovněž pokoušel o splnění limitu na olympiádu v Pekingu a do poloviny trati měl najatého vodiče.

„Půlmaratón jsme zaběhli 1:06:52 hodiny a já jsem se cítil v naprosté pohodě. Posléze skončil vodič. Na 25 km Němec vzdal a já jsem pokračoval dál v šestičlenné skupince, která se postupně roztrhala,“ popisuje průběh berlínského závodu rodák z Domažlic. Čtyřiatřicetiletý běžec na třicátém kilometru držel stále stanovené tempo a vše nasvědčovalo tomu, že vytouženého času 2:15 hodiny dosáhne.

„Bohužel o pět kilometrů později mě začaly bolet nohy, tvrdly mi svaly na nohou a začal jsem zpomalovat. Poslední dva kilometry byly pro mě neskutečně dlouhé a já jsem byl nakonec rád, že jsem se dostal do cíle. Naneštěstí časem 2:18:11 jsem zaostal tři minuty za limitem,“ netajil zklamání Faschingbauer a zároveň hledal příčinu neúspěchu: „Zřejmě se v závěru maratonu projevil tréninkový výpadek ze začátku září, kdy mě postihly menší zdravotní problémy.“

Domažlický rodák boj účast na OH v Pekingu nevzdává a na jaře se maratonu v Curychu pokusí opět o splnění limitu. Vítězem Berlínského maratonu se stal Etiopan Gebrselassie, který časem 2:04:26 hodiny vytvořil světový rekord na této trati. O devětadvacet vteřin tak překonal čtyři roky starý čas Keňana Tergata.