O uplynulém víkendu se uskutečnilo finále krajského přeboru II. třídy basketbalu mužů, do kterého se probojovala družstva BK Karpem Holýšov B a BaK Plzeň. Holýšovští hráči skončili po základní části soutěže na třetím místě, jejich soupeři šli do vyřazovacích bojů v pozici lídrů tabulky, tedy jako mírní favorité.
Systém finále je netradiční, přesto jednoduchý – v sobotu se hraje na hřišti týmu s horším umístěním po základní části, o den později si mužstva pořadatelství vymění. Vítězem se stává to družstvo, které v součtu obou zápasů dohromady dosáhne více bodů.
BK Karpem Holýšov B -
BaK Plzeň 87:61
(25:6, 45:30, 64:42)
Do sobotního zápasu konaného v Holýšově mnohem lépe vkročili domácí basketbalisté. Jejich soupeř působil pod tíhou finálového utkání nervózně a kupil na sebe chyby jak v obraně, tak v útoku. K tomu přidejme ještě velmi špatnou úspěšnost střelby a výsledkem bylo nečekané vedení Holýšovských 25:6 po první čtvrtině. Druhé hrací období už bylo o poznání vyrovnanější a na své si přišlo při několika pěkných akcích na obou stranách i početné publikum v zaplněné sportovní hale. Plzeňskému týmu se už v patnácté minutě vyfauloval pivot Libor Pilař, což pro ně znamenalo citelné oslabení. Pivoti totiž mohli v obou utkáních sehrát klíčovou roli, neboť Holýšovu chyběl zkušený Bohumil Štván a po většinu zápasu ho nahrazoval Ondřej Straka, který jinak působí na pozici křídla. Nicméně role podkošového hráče se zhostil výborně, nastřílel 34 bodů a připsal si nespočet obranných i útočných doskoků.
Do druhého poločasu nastupovali hostující plzeňští hráči s patnáctibodovým mankem. To se však v průběhu třetí čtvrtiny ještě zvyšovalo, neboť domácí výborně osobně bránili a nedávali tak soupeři příliš šancí ke slušným střeleckým pozicím. Během posledního hracího období Holýšov nastřílel pět trojek a díky tomu, že většina hráčů měla na svém kontě málo osobních chyb, si mohli dovolit protihráče faulovat, aby nedal jednoduchý koš. Plzeňští tuto snahu domácích většinou trestnými hody nepotrestali, v celém utkání měli jejich úspěšnost pouhých 45% oproti 75% Holýšova.
„Je velmi potěšující, že do druhého utkání jdeme s šestadvacetibodovým náskokem. Dnes jsme sehráli jeden z našich nejlepších zápasů v celé sezóně, a to hlavně díky třem pendlujícím hráčům z A-týmu – Petru Přikrylovi, Ondřeji Strakovi a Martinu Zoblovi,“ poznamenal po skončení duelu kapitán domácích František Hanzlík, který celou poslední čtvrtinu sledoval kvůli pěti osobním chybám z lavičky.
Nejlepší střelci: Straka O. 34, Zobl 18, Přikryl 13, Hanzlík 11 – Špidlen 21, Svíčka 16. Fauly: 20:16. Trestné hody: 16/12 – 20/9. Trojky: 7:0

BaK Plzeň -
BK Karpem Holýšov B 69:61 (16:16, 30:34, 51:42)
Pokud by plzeňští basketbalisté chtěli v krajském přeboru II. třídy zvítězit, museli by v druhém utkání porazit Holýšov o více jak 26 bodů. To se přinejmenším v první polovině tohoto zápasu nejevilo vůbec reálně. Zprvu se nedařilo oběma celkům, často ztrácely kvůli nepřesnostem, nedorozuměním a chybným přihrávkám míče a hra nebyla celkově příliš pohledná. Ani jedno družstvo si nevytvořilo výraznější náskok, a tak v poločase Holýšov vedl rozdílem pouhých čtyř bodů.
Stejný rozdíl ve skóre obou týmů byl až do dvacáté páté minuty zápasu. Holýšovští vystřídali několik hráčů a výsledkem bylo sedm minut bez jediného koše. Rázem se ujali Plzeňští vedení 55:42 a mohli tak pomýšlet na zdramatizování celkového výsledku finále. To však hostující hráči nedopustili a především díky pivotu Františku Hanzlíkovi opět snížili náskok domácích na konečných osm bodů.
Celková bilance obou vzájemných duelů týmů BK Karpem Holýšov B a BaK Plzeň tedy jednoznačně zní ve prospěch družstva z Holýšova, které se tak stalo krajským přeborníkem pro sezónu 2007/08.
„Během posledních tří let je to již podruhé, co jsme vyhráli krajský přebor II. třídy. Nesmírně mě těší, že se finálové zápasy uskutečnily ve výborné atmosféře, na obě utkání přišlo mnoho fanoušků, basketbal měl úroveň finále, rozhodčí podali vynikající výkony a vše proběhlo v duchu fair-play. Důkazem toho je i společná fotografie obou týmů po skončení druhého zápasu. Jediné, co nás mrzí, je fakt, že finále nebyl přítomen ani jeden zástupce basketbalového svazu,“ řekl hráč a předseda BK Karpem Holýšov Martin Polák.
Nejlepší střelci: Svíčka 14, Špidlen 13, Pilař 12 – Hanzlík 15, Přikryl 14, Straka O., Zobl 12
Fauly: 14:15
Trestné hody: 13/5 – 13/10