Tři medaile na českém šampionátu, účast na mistrovství světa, ´mezistátce´ do 22 let a v PMEZ družstev krosu, tak zní výčet největších úspěchů domažlického rodáka Martina Freie běhajícího za AK Asics Kroměříž v loňském roce. S dvaadvacetiletým závodníkem jsme si popovídali krátce před odjezdem na třídenní soustředění do Vysokých Tater.

S jakým cílem jste do loňské sezony vstupoval?

S trenérem Robertem Štefkem jsme se zaměřili na zrychlení na tratích od 1 500 metrů, 3 km a 5 km, což se mi povedlo. Zároveň bych touto cestou Robertovi za vše poděkoval stejně tak i mé rodině a všem, kteří mě podporují. O kolik jste si maxima na jednotlivých tratích vylepšil? Největší zlepšení jsem zaznamenal na pětikilometrové trati, na které jsem na republice dvaadvacítek dosáhl času 15:04,38 minuty, čímž jsem se zrychlil o 36 vteřin a získal tak bronzovou medaili. Navíc mi v tabulkách do 22 let patří druhé místo. Na 3 km jsem zrychlil o čtrnáct sekund na mítinku v německém Plüzhausenu (8:35,24 minuty). V běhu na 1 500 metrů jsem se konečně dostal pod hranici čtyř minut, když jsem na Chodské patnáctistovce zaběhl čas 3:56,95 minuty a o šest sekund jsem si vylepšil ´osobák´.

Povedlo se vám rovněž nominovat na MS v běhu do vrchu. Byl jste spokojený se svým výkonem?

Na jedné straně jsem byl rád, že jsem se na ´svět´ do vrchu nominoval podruhé, na druhé straně jsem byl trochu zklamaný. Bohužel jsem měl ambice na lepší umístění než 62. příčku. Také, pokud se běželo do kopce, tak jsem byl okolo třicítky, jenže poté, co přišly prudké seběhy, jsem se propadl a skončil jsem, jak jsem skončil. Seběhy z kopce prostě neumím.

Reprezentoval jste rovněž Českou republiku na mezistátním utkání do 22 let ve Slovinsku. Jak se Vám vedlo?

Absolvoval jsem zde pětku. Odtáhl jsem čtyři kilometry závodu a nakonec byl čtvrtý. Škoda jen, že mi někdo nepomohl, mohl jsem si zaběhnout ´osobák´. V závěru závodu jsem ještě ke všemu cítil únavu z MS v běhu do vrchu, které jsem absolvoval týden předtím. Důležité však bylo, že jsem získal cenné body pro naše družstvo, které vyhrálo. A ještě jednu perličku mám. Byl jsem zvolen jedním ze tří kapitánů týmu a měnil jsem si vlaječku s domácími Slovinci, bohužel jsem ji musel odevzdat.

Zažil jste loni v roce nějaké velké zklamání?

Mrzí mě hlavně neúspěch na MČR dospělých na dráze, kde jsem na pětce doběhl až osmý. Hodně zde udělalo počasí, bylo dusno a špatně se mi dýchalo. Na druhé straně s časem, kterého jsem dosáhl v září na republice do 22 let, bych byl do třetího místa. Rovněž mě hodně mrzelo, že jsem vzhledem ke zranění nedokončil půlmaratón v Lisabonu v rámci Poháru mistrů družstev. Čeho byste rád letos dosáhl? Posledním rokem mohu startovat v kategorii do 22 let a tak bych rád vybojoval medaili jak na republice v krosu, tak i na dráze. Zároveň bych se rád prosadil mezi dospělými. Dále se budu snažit vylepšit maximum na 1500 m k hranici 3:50 minuty, zvládnout 3 km okolo 8:25 a 5 km okolo 14:40. Už loni jsem na republice do 22 let mohl na pětce pokořit hranici patnácti minut, ale důležitější bylo získat medaili, a tak jsem běžel takticky. Dalším mým cílem je pokusit se vyhrát český šampionát v běhu do vrchu a nominovat se na MS v běhu do vrchu. To se tentokrát poběží jen nahoru, což je pro mě plus a věřím, že pokud mě nepotká nějaké zranění či nemoc, mohu uvažovat o umístění v první třicítce. Dále se tento rok uskuteční dvě atletická mezistátní utkání do 22 let. To první se koná ve Francii, kde se kromě domácí reprezentace a nás představí Španělé a Britové. To druhé je na programu u nás v Litomyšli, kde startuji naši, slovinští a maďarští reprezentanti. Byl bych rád, kdybych obě ´mezistátky´ mohl absolvovat.

V kategorii do 22 let budete mít za soupeře Jiřího Vojáka, kterého dobře znáte a rovněž jste s ním pod vaším tehdejším trenérem Jiřím Královcem trénoval. Co Vy nato?

Jsem rád, že na okrese budu mít soupeře, se kterým budu moct bojovat o co nejlepší umístění v kategorii do 22 let. Zároveň jsem chtěl říct, že úspěchy, které Jirka v loňském roce dosáhl, mu moc přeji a věřím, že úspěšně zvládne letošní přechod mezi nás muže.