Traťový rekord a tři umístění na stupních vítězů přivezla čtveřice domažlických rodáků z Eisenbergu, kde se zúčastnila již 37. ročníku silničního běhu v malebném Mlýnském údolí v sobotu 15. března. Letos navíc přálo účastníkům i počasí, když na rozdíl od předešlých let bylo slunečno a teplo.
Vítězem závodu na 5 kilometrů se stal stylem start-cíl Martin Frei v současné době reprezentující AK Asics Kroměříž.
Navíc časem 15:33 minuty vylepšil o dvacet sekund traťový rekord, který loni zaběhl koutský rodák Jiří Voják.
„Od začátku jsem počítal s tím, že mě čeká sólo závod, a proto jsem se snažil od startovního výstřelu běžet na výkon. Od začátku jsem držel svižné tempo, o čemž svědčí mezičas na 1. kilometru 2:54 minuty. Snažil jsem se ho držet a ještě na ´trojce´ to vypadalo (čas 8:54), že se dostanu pod hranici 15 minut,“ vrací se k úspěšnému vystoupení v Eisenbergu Martin Frei a pokračuje: „Jenže poté přišlo nepříjemné dvousetmetrové stoupání a já jsem zpomalil. Čtyři kilometry jsem měl za 11:59, navíc cíl byl 60 metrů za startem. I když jsem se nedostal pod vytouženou hranici patnácti minut, jsem naprosto spokojený, vždyť jsem výrazně vylepšil traťový rekord.“
Na druhém místě za Freiem doběhl Jan Votava reprezentující domažlické Mílaře, který dosáhl času 17:29 minuty. Ten si během poloviny tratě udělal náskok zajišťující mu stříbro a ten si po zbytek závodu bez větších problémů udržel.
Do třetice na stupně vítězů vystoupil Roman Psůtka z AC Domažlice, jenž skončil v běhu na 15 kilometrů třetí v kategorii mužů nad 45 let. A po dlouhé době měl v Eisenbergu obrovský důvod k radosti.
„Patnáct kilometrů jsem zvládl v čase 1:03:51 hodiny, což je vzhledem k mému věku kvalitní čas. Takový jsem zde dlouho nezaběhl. Navíc se mi běželo velmi dobře. Byla to dobrá příprava na chodeckou ligu v Olomouci, kde spolu s Rudou Vančurou půjdeme desítku,“ radoval se Roman Psůtka.
Jeho oddílový kolega Rudolf Vančura doběhl v kategorii do 55 let šestý časem 1:16:48 hodiny.
Ještě dovětek svědčící o popularitě domažlických běžců a funkcionářů v Eisenbergu. Dostala se nám do rukou útlá brožura o historii tohoto populárního běhu. Byli jsme mile překvapeni, na kolika fotografiích jsme poznávali tváře domažlických závodníků, trenérů a funkcionářů.

„Závěrem chceme poděkovat organizátorům za tradiční milé přijetí a vyřídit pozdravy domažlickým atletům,“ dodal František Novák, který rovněž v Eisenbergu nechyběl a to své obvyklé roli doprovodu domažlických závodníků.