Celkově osmnáctý a druhý nejlepší z Čechů skončil Pavel Faschingbauer na PMEZ družstev v půlmaratonu v portugalském Lisabonu. Zároveň tak pomohl týmu AK Asics Kroměříž, jehož barvy hájí, k zisku třetího místa. Kroměřížané tak prolomili smůlu z předchozích dvou let, kdy skončili dvakrát těsně pod stupni vítězů.

Kromě Faschingbauera startoval v Lisabonu také další domažlický rodák Martin Frei, který však vzhledem ke zdravotním problémům závod nedokončil a zůstal zklamaný. Úspěch domácích Pohár mistrů evropských zemí situovali portugalští pořadatelé do čtvrtě Moya v Lisabonu. Soutěže se zúčastnilo deset družstev, přičemž Portugalci měli jako organizátoři možnost nasadit dva týmy. Toho také dokonale využili a nakonec se radovali z prvních dvou míst. Závod vyhrálo domácí družstvo pojmenované Maratóna, jehož barvy hájili mimo jiné vítěz Pražského maratonu Oraelas a pětinásobný evropský šampion v krosu Guerra. Druzí pak skončili další Portugalci, Comfortlimpa.

Bronz pak obsadili ke své velké radosti běžci z Kroměříže. Jejich barvy hájili Jan Kreisinger, Pavel Faschingbauer, Miroslav Vanko, Daniel Fekl a Martin Frei. Freiovo zklamání K mistrovskému závodu v Lisabonu vzhledem k dlouhodobému zranění za Kroměříž nenastoupil Robert Štefko. „Na místo v šesti jsme tak běželi v pěti, přičemž se do konečného hodnocení započítávala čtyři nejlepší umístění z každého týmu,“ vysvětluje Martin Frei s tím, že závod byl vypsán i pro veřejnost, a tak se na start postavilo přes 150 běžců. „Byl to můj první půlmaratón a nechtěl jsem běžet od úvodu zbytečně rychle. Přesto jsem první kilometr absolvoval za 3:12 minuty a ocitl jsem se v čelní skupině. Jenže ta poté zrychlila na 3:05 za kilometr a já jsem radši držel stanovené tempo na čas okolo 1:09 hodiny,“ vrací se mladý Domažličan k závodu. „ Bohužel mezi 3. a 4. kilometrem přišla zatáčka a já jsem špatně šlápl na obrubník. Noha bolela, přesto jsem pokračoval dál. Jenže na 12. kilometru se to už nedalo vydržet a závod jsem vzdal. Je to pro mně obro¨vské zklamání.“

Příjemná tečka Více se dařilo jeho týmovému kolegovi a dalšímu domažlickému rodákovi Pavlu Faschingbauerovi, který po neúspěšném zvládnutí olympijského limitu na maratonu v Berlíně příliš netrénoval, přesto byl druhý nejlepší z běžců Kroměříže za Janem Kreisingerem (1:06:18). „Chtěl jsem běžet tempo obdobné jako na berlínském maratonu, což se mi až 18. až 20. kilometru dařilo. V něm přišlo dvoukilometrové stoupání a já jsem zpomalil. Od maratonu v Berlíně jsem moc netrénoval, navíc oproti počasí u nás zde panovalo teplo, což udělalo také své.

Nakonec jsme skončili v družstvech třetí, což je příjemná tečka za letošní sezonou,“ říká a zároveň se raduje Faschingbauer, jenž 21,1 kilometru dlouhou trať zvládl v čase 1:07:30 hodiny. Čtyřiatřicetiletého běžce nyní čeká zasloužený odpočinek po náročné sezoně. V prosinci pak zahájí přípravu, kterou jak jinak směřuje na splnění limitu na olympijské hry v maratonu v Pekingu. O dosažení času 2:15 hodiny se pokusí 20. dubna v Curychu.