O víkendu se v padesátimetrovém bazénu v Pardubicích sešla česká plavecká špička na Zimním mistrovství ČR. Celkem 350 závodníků ze 34 oddílů se zúčastnilo třídenních bojů o tituly „Mistrů ČR“, vylepšovali své osobní a české rekordy, a především se pokusili zaplavat předepsané limity na nadcházející březnové ME v Eindhovenu a letní olympijské hry v Pekingu.
V Pardubicích se představil rovněž odchovanec domažlického plavání Martin Verner, v současné době hájící barvy brněnské Komety, a radoval ze zisku šesti mistrovských titulů.
Pro domažlického rodáka a brněnského závodníka bylo především hlavním cílem zaplavat potřebný limit na olympijské hry v jeho nejsilnější disciplíně 100m volný způsob. To se mu také nakonec podařilo.
V pátečním zahajovacím dnu šampionátu vyhrál sprint na 50m volný způsob. Ve druhém odpoledním finále pak obsadil druhé místo na 100m motýlek za dosud naším nejlepším motýlkářem M. Rubáčkem ze Znojma.
V první disciplíně sobotního finále zvítězil na padesátimetrové znakařské trati. Rozhodujícím závodem byla poslední disciplina druhého dne, štafeta na 4x100m volný způsob, kdy měl již možnost na prvním úseku zaplavat limit na olympijské hry.
Časem 50,07 vteřiny se to Vernerovi povedlo a rozšířil tak seznam plavců se splněným limitem pro OH na současných šest jmen.
V posledním finálovém odpoledni jej čekaly tři disciplíny. Nejprve souboj na 50m motýlek s dosud dominujícím motýlkářem M. Rubáčkem, královská disciplina na 100m volný způsob a polohová štafeta na 4x100m, ve které zahajoval stylem znak. V obou individuálních disciplinách i se štafetou Komety Brno se Vernerovi povedlo zvítězit.
Za nejhodnotnější výkon na 100m volný způsob, který dle tabulek ČSPS činí 898 bodů, byl vyhlášen nejlepším závodníkem plaveckého mistrovství.