Je mu teprve dvacet let, dráhové cyklistice se věnuje zatím necelý rok, přesto se už stihl dostat do reprezentačního družstva Dukly Brno a na svém kontě má už i jeden český rekord. Řeč je o Pavlu Kelemenovi z Brnířova, obrovskému talentu české dráhové cyklistiky.

Ještě před rokem tenhle absolvent Obchodní akademie v Domažlicích závodil v bikrosu a vedl si v něm víc než dobře. Ve své věkové kategorii byl mimo jiné čtvrtý na mistrovství Evropy, desátý na mistrovství světa, na kontě má i šest titulů mistra republiky. Sotva před rokem přesedlal z kola do terénu na kevralové speciály dráhařů. „Uvažoval jsem o tom delší dobu, ale nechtěl jsem se vzdát bikrosu. Jenže součástí zimní přípravy byla také dráha a tam mi při trénincích naměřili shodné časy, jako mají reprezentanti. Proto mě bývalý reprezentační trenér Vršecký doporučil. Trenér František Raboň mi pak domluvil tréninky v Plzni pod vedením Václava Nováka,“ vzpomíná Pavel Kelemen, dnes už dráhař „z povolání“, který se tak vydal jinou cestou, než jeho kamarád z bikrosu Zdeněk Štybar, který patří k nejlepším cyklokrosařům světa.

Hned při prvních závodech na mistrovství republiky v Praze rozjížděl Kelemen týmový sprint, který svým výkonem „nakopl“ k zisku třetího místa, takže oslavil svůj debut ziskem bronzu v prestižní kategorii. V červenci pak talentový mladík zamířil na testy do Brna, kde se v armádním centru Dukly připravuje reprezentační tým. Od té doby má k dispozici nejen kvalitní celokarbonový speciál bez řazení a brzd v hodnotě okolo sto padesáti tisíc, ale i odpovídající zázemí včetně kryosauny. Řeči o tom, že je ve dvaceti letech příliš starý začínat s dráhou, vyvrátil při závodech v Prostějově, kde získal ve sprintu na dvě stě metrů čtvrtou příčku, v keirinu (jízdě za motorkou) skončil šestý a v ´oháčku´ jako člen B týmu složeného z mladých jezdců do třiadvaceti let získal druhé místo.

V říjnu Kelemen cestoval s výpravou reprezentačního kouče Petra Klimeše do holandského Appeldornu, kde se konalo Mistrovství Evropy elite. Rodák z Brnířova tam dostal těžký úkol, rozjet závod co nejlépe. Výsledek? Tak rychle týmový sprint v české historii dosud nikdo nerozjel. Kelemen se jako první český rozjížděč v historii dostal o desetinu pod magických osmnáct sekund, vylepšil národní rekord o tři desetiny vteřiny a dosáhl čtvrtého nejlepšího času šampionátu. „Do Pavlova příchodu do Brna odborníci tvrdili, že Dukle chybí někdo kvalitní na rozjezd. V Holandsku se ukázalo, že už někoho takového našli,“ říká s patřičnou hrdostí v hlase Pavlův otec. Nováček na velkých závodech šokoval nejen celou cyklistickou Evropu, ale i ostatní členy týmu, kteří se jej nedokázali udržet a tak z toho nakonec byla až osmá příčka. „Trenéři měli obavy, abych vydržel ten tlak spojený se startem v tak prestižním závodě, ale já jsem zvyklý z bikrosu. Teď je třeba zapracovat na souhře,“ říká talent, který je vděčný za podporu firrmám Big Shock, UGA a hlavně rodičům.

V listopadu ještě absolvoval Grand Prix ve Vídni, kde jej trenéři otestovali ve čtyřech disciplínách. Zejména ve vylučovačce, kdy každým kolem končí nejpomalejší závodník, mohl uplatnit nejen rychlost, ale i lokty ze závodů v bikrosu. Nyní Pavla čekají tréninky zaměřené na objemy, v polovině ledna odlétá s týmem na soustředění. V únoru by měl závodit na světovém poháru a v létě jej pak čeká evropský šampionát jezdců do 23 let v Portugalsku.
Cílem Pavla Kelemena do budoucna je účast na olympiádě. A v cestě za splněním tohoto snu stihl během krátké doby urazit pořádný kus.