Roman Kreuziger a František Raboň starší totiž dobře ví, co podobný závod obnáší.

„Letošní Giro je extrémní,“ shodují se oba bývalí vynikající cyklisté po třech drsných etapách s brutálními dojezdy na Grossglockner, Monte Zoncolan a Gardeccii.

„Cyklistika je sice tvrdý sport, ale tohle je až příliš,“ prohlásil Kreuziger starší.

„Zvládnout v horách třikrát za sebou přes dvě stě kilometrů, na závěr desetikilometrové těžké stoupání, k tomu déšť, chlad, je nesmírně náročné. Těžko to vysvětlovat nezasvěcenému,“ uvedl.

„Projel jsem si všechny ty kopce a běžný turista by se na kole dostal s bídou do půlky,“ odhadl úspěšný podnikatel a předtím závodník proslulý tvrdostí a nezlomností.

Mladší z Kreuzigerů tyhle geny zdědil, a také proto se lídr stáje Astana rve na Giru o čelní umístění.

Aktuálně je osmý.

„Na Zoncolanu sice Roman neměl svůj den, ale otřepal se. Nedělní etapa už pro něj dopadla příznivěji a je zase blíž jezdcům na prvních pěti místech,“ oznámil Kreuziger stále ještě z Itálie.

Syna povzbuzoval spolu s celou rodinou. ´Křižáci´ drží pohromadě. „Vůbec sem o víkendu dorazila spousta českých fanoušků. Ti skalní, ale i ti, kteří přijeli kvůli Romanovi.“

Tomu prý na rozdíl od nedostižného Contadora fandí také italští tifosi. „Největší popularitě se pochopitelně těší domácí hvězdy Nibali či Scarponi. Ale po pěti letech v italském týmu tu má příznivce i Roman,“ tvrdí jeho otec.

A jak vypadal včerejší volný den české jedničky? „Odpočinek, regenerace, ale také trénink a prohlídka tratě úterní horské časovky. Ta bude hodně důležitá,“ prozradil Kreuziger.

Zcela jiný program měl včera František Raboň mladší. Nedělní krutou etapu, v pořadí patnáctou, totiž člen americké stáje HTC Highroad nedokončil a s Girem se loučil.

„Fery je hodně zklamaný, ale své páté Giro nedojede. Sešlo se víc věcí. Před startem měl zdravotní potíže a na trati pak odmakal obrovský kus práce pro spurtera Cavendishe,“ vysvětloval Raboň starší.

„Ještě ve čtvrteční etapě táhli ve dvou peloton za uprchlíky stoosmdesát kiláků. Cavendish poté z Gira odstoupil, Fery pokračoval, ale předtím ztratil hodně sil a v horách trpěl. Ono plácat se v kopcích sám na chvostu není legrace,“ prohlásil dříve excelentní dráhař.

„Možná to není tak zřejmé, ale na Giru závodí tak dvacet lidí a ti ostatní pro ně pracují. Často tvrdě. Třeba v neděli hákovali přes osm hodin,“ vyzdvihl roli týmových domestiků Raboň.

I po padesátce závodí a výjezd na Grossglockner pro něj byl samozřejmě výzvou. „No vykoníčkoval jsem ho,“ komentoval svůj výkon.

Pár slov přitom stihl prohodit s Kreuzigery.

„Důležité je, že se Roman momentálně cítí dobře. Giro ještě zdaleka není rozhodnuté,“ mínil. „Na programu je horská časovka, ale znovu i dlouhé etapy v kopcích. A tam získat nebo ztratit tři čtyři minuty není problém,“ prorokoval Raboň.
.