Které vítězství bylo těžší, první, nebo druhé?
Před dvěma lety jsem vyhrál se štěstím. Měl jsem defekt a Honza Fojtík mi půjčil zadní kolo. Odpadl jsem Jobánkovi a měl střevní problémy v lese. Ale díky tomu, že měl neopravitelný defekt, jsem ho v posledním sjezdu předjel. Letošní vítězství má daleko větší váhu vzhledem k podmínkám, které jsou v naprostém protikladu, co mám rád, defektu a konkurenci.

Trať od čtvrtka zkrápěl vydatný déšť a informace o jejím stavu nebyly moc povzbudivé. Co jste si říkal před závodem?
Tohle bude jen pro velké kluky. Ráno jsem si topil v autě a vůbec se mi nechtělo vylézt do té zimy. Ještě do toho začalo pokapávat, nahoře také pršelo. Každý, kdo dnes dojel do cíle, je velký cyklista.

Kdy vám bylo nejhůře?
Pro mě byla těžká první hodina. Naštěstí ale platilo, že čím hůře se jede na začátku, tím lépe se jede před cílem. Postupně jsem se rozjel a závěr byl dobrý. Zhruba na dvou hodinách jsem měl defekt. Pak přišlo místo, kde bylo tolik bláta, že i dolů z kopce jsme museli běžet. To jsem ještě neviděl. Málem jsem tam utopil boty. Člověk jel dvacet centimetrů v blátě a když slezl, tak mu zouvalo boty. Ten­ hle dvousetmetrový úsek byl šílený.

Co vítr, nevadil vám?
Vítr na planinách hlavně okolo vleků na Trojáku foukal, ale byl pro všechny stejný. Horší bylo pro mě bláto. Kluci v něm umí malinko lépe a každý blátivý úsek mě stál mnohem více sil.

Na Trojáku padaly i kroupy. Zastihly vás?
Naštěstí ne. Troják byl mokrý a pršet začalo na horizontu posledního kopce. Ještě sníh a bude to komplet. (Smích.)

Na Trojáku jste byl v čele s Hynkem. Kdy jste se mu trhl?
Po sjezdu z Trojáku jsem zaútočil a poslední kopec jsem jel už sám.

Jedou se na blátě stejné převody jako na suchu?
Nasazené jsou stejné. Jinak mám ale zařazeno stabilně o jeden dva zuby výše, protože zadní kolo sedí v blátě. Jediné, co se kvůli blátu mění, je brzdové obložení, které sice míň brzdí, ale více vydrží.

Kolikrát jste spadl?
Jezdím tak, abych nepadal. Mám dvě děti, ženu a vidinu pěkného důchodu. Proto jezdím dolů rodinným stylem. Bohužel to je moje nevýhoda, protože mi mladí ujíždí. Párkrát jsem dnes hopsal po jedné noze, přední kolo bylo jak na ledě, ale naštěstí jsem to ustál. Nerad bych se po třiadvaceti letech na kole a sjezdech v Alpách, Pyrenejích nebo Dolomitech rozbil někde v Holešově o strom. Může se to stát, ale nejdu tomu naproti.

Zažil jste těžší bikemaraton?
Pokud jde o bláto, pár těžších jsem odjel, ale byly třeba jen dvouhodinové. Tady během pěti hodin dostalo tělo pořádný záhul. Materiál je totálně zničený.

Půjde kolo na repas?
Brzy, pláště, řetěz, tyhle všechny věci jsou v pytli. Měl jsem na trati kluka, co mi stříkal řetěz olejem, protože by materiál do cíle nevydržel. Když sečtu délku závodu a množství bláta, těžší závod jsem nejel. Pokud vezmu ale jenom výkon, těžších byla spousta. Spíše ale silniční, kdy jsem jel osm hodin někde v Dolomitech a tam jsme si užili svoje. Když jsme ale dorazili do cíle, utřeli jsme nohy hadříkem a byli čistí.

Dá se Drásal srovnat se slavnými etapovými závody?
Kdyby jel člověk Drásala dvaadvacet dnů po sobě, pak si může představit, co obnáší Giro, Tour nebo Vuelta. První den to dokáže odjet každý. Druhý třetí den taky, ale po dvou týdnech už jenom obléci se do cyklistického vyžaduje dost velkou dávku odvahy.

V sobotu odstartovala slavná Tour de France. Budete ji sledovat?
Když je jenom trochu času, tak se na Tour, Giro nebo Vueltu kouknu. Problém je, že nestíhám, pak mě zachraňuje jenom teletext.

Koho favorizujete na Tour?
Ptá se mě hodně lidí, ale těžko říct. Dokud jsem závodil na silnici, viděl jsem lidi kolem sebe a tipnul bych si. Teď mám stejné informace jako všichni ostatní, co si přečtu v novinách anebo co řeknou v televizi. Nemám možnost čerpat zákulisní informace typu, že tamten se necítil nebo že odpadl v kopci a je špatný. Můžu si jen přát, kdo vyhraje.

A koho byste viděl nejraději vítězem?
Co se týká Contadora, mám s ním velice dobrý vztah. Byli jsme spolu dlouho v týmu. Byly ještě časy, kdy on jezdil na mě. Pak byl lepší a zase jsem jezdil na něj. Docela jsme si spolu užili. Mám jiný vztah k lidem, s nimiž jsem byl v týmu. Měnilo se to dost, takže na Tour je přibližně šedesát cyklistů, s nimiž jsem závodil v jednom dresu. Contador je z mého pohledu slušný a skromný kluk. Zažil jsem ho jako bažanta, když přišel se Sanchezem do Once. Tohle jsou lidé, které bych na bedně rád viděl.

A co česká naděje Roman Kreuziger?
Aby vyhrál Tour, na to ještě pořád nemá. Když bude ale do desítky, bude to dobré. Každý říká, minulý rok byl devátý, příště bude osmý. Nikde ale není napsané, že bude rok od roku lepší. Člověk nikdy neví, kdy má lepší sezonu. Ani já jsem to nevěděl. Většinou ale nejlepší sezony bývají zkraje, když do toho člověk jde bez předsudků nebo i strachu.