V porovnání s loňským světovým šampionátem se výrazně zlepšili, přesto dráhoví cyklisté brněnské Dukly zažili na mistrovství světa v Saint-Quentin-en-Yvelines zklamání ve sprintu. Adam Ptáčník obsadil v kvalifikaci na dvě stě metrů s letmým startem 25. místo – první nepostupové. Pavel Kelemen vypadl v první vyřazovací jízdě.

Skončil čtrnáctý, o tři příčky lépe než na loňském šampionátu v Cali, jenže souboj s Australanem Peterem Lewisem pobouřil českou výpravu. Jedenáctý muž kvalifikace Kelemen najížděl do posledních padesáti metrů v těsném závěsu za soupeřem. Dotahoval se, jenže v tu chvíli Lewis vyjel ze sprinterského území ohraničeného čárami. Do českého jezdce vrazil a projel cílem jako první.

„Beru to jako poškození. Nechci tvrdit, že by Pavel stoprocentně vyhrál, ale za to, co Australan udělal, se běžně vylučuje. Dlouho jsme kvůli spornému momentu diskutovali s rozhodčím, podle kterého manévr Australana na diskvalifikaci nebyl. Mrzí mě to, mohlo to dopadnout jinak," povídal trenér české sprinterské reprezentace Petr Klimeš.

„Jde o to, že když závodník po zahájení sprintu vjede do sprinterského území, už ho nesmí opustit. Jak jsem přes něj šel, vyjel nad červenou. Jel jsem těsně vedle ní, abych měl co nejmenší trasu a střetli jsme se tělem. Odstřelil mě navrch, trochu jsem se i lekl a vznikla už velká díra," popisuje sporný moment rodák z Brnířova u Kdyně.

Druhý den se mu rozhodčí přišel omluvit, takže jej vše mrzelo ještě víc. „Blbě rozhodl a ukončil mi mistrovství světa," posteskl si třiadvacetiletý Kelemen, který na mistrovství světa pomýšlel na víc. „Chtěl jsem být do desítky. Kdybych postoupil z té jízdy, jsem mezi dvanácti a pak to je kousíček," dodává.
Češi pomýšleli na elitní dvanáctku. I když cíl nesplnili, postupové šance na olympijské hry v roce 2016 ve sprintu neoslabily. „Žádné národy za námi nás v žebříčku nepřeskočily," shrnul Klimeš.

Dukla Brno si z Francie veze jako nejlepší umístění čtrnáctou příčku. Vedle Kelemena ji vybojoval i Robin Wagner v kilometru s pevným startem. „Při vyrovnanosti světové špičky nechci naše výkony hodnotit úplně negativně. Kontakt stále držíme, a když se ohlédnu do minulosti, výsledků jako teď jsme ani nebyli schopni. Víme, co zlepšovat, i když v našich podmínkách jsme skoro na stropu možností," zmínil Klimeš chybějící regulérní velodrom v České republice. ⋌(jka, tau)