Ale sportovci samotní samozřejmě věří, že bude lépe a opět budou moci běhat, skákat, plavat, kopat a prostě v různých podobách bojovat o časy, body, góly a podobné soutěžní mety. Proto nezahálí a snaží se v rámci možností připravovat teď už pro novou sezonu 2021.

Platí to bezezbytku i pro členy úspěšného atletického oddílu Mílaři Domažlice. A co dělají? Makají…

„Pilně makají dospělí i naše přípravka a žactvo v přípravě na sezonu 2021. Momentálně jsou v tuzemsku sportovní soutěže pozastaveny, ale poctivý trénink je zárukou toho, že až se bude zase závodit, tak naše mládež bude sbírat vavříny,“ je přesvědčený mládežnický trenér Jiří Voják. „Stadiony byly vyměněny za stezky či cesty a tělocvičny za posilovnu v přírodě a lesním prostředí. Kdo má zahradu nebo větší dvorek, tak toho taky využil. Makáme alespoň po dvojicích a výhodou jsou i běžecké rodinné klany. Držíme všem palce, ať jim vydrží houževnatost a brzy se všichni opět potkáme na závodech,“ dodává úspěšný běžec, který ještě rozhodně neřekl ani ve své aktivní kariéře poslední slovo.

Vedle mládeže se na nadcházející sezonu připravují, jak nejlépe mohou, i dospělí dráhaři či vrhači. K prvně jmenovaným patří i velcí kamarádi Ondřej Váchal a Radek Veselý. Váchal se letos blýskl hlavně osobními rekordy 4:02,58 minuty v běhu na 1500 metrů a kilometrem za 2:34,58 minuty. „Moje celokariérní cesta za pokořením magické čtyřminutové hranice na patnáctistovce bude pokračovat i nadále, proto jsou součástí objemové přípravy i výživné kopce. Ale ty výhledy pak stojí za to,“ směje se atlet, který příští rok načne už svoji čtrnáctou dráhovou sezonu a nevyhýbá se ani běhům mimo tartanové ovály.

To Veselému se povedly ´osobáky´ také, ale jen hned v úvodu sezony (nejhodnotnějším výkonem bylo 3000 metrů za 9:05,70 minuty), než ho v létě zastavily zdravotní komplikace. „Pozvolna se v domácích podmínkách na rotopedu a odrazovými cvičeními dostávám do pohody, abych mohl rozjet plnohodnotnou přípravu a dále útočit na osobní maxima,“ říká a věří, že příští rok absolvuje celou sezonu bez zranění.

V technických disciplínách se letos dařilo svěřencům kouče Davida Sekeráka, známého i trénováním elitní japonské oštěpařky Haruky Kitaguchi a špičkových českých oštěpařů ve Škodě Plzeň. Aby tomu tak bylo i nadále, naordinoval Sekerák některým svým svěřencům v rakouském Obertraunu vysokohorské túry jako nabití energie v současné době sportovního temna… „Řídím se tím, že úspěšná sezona je závazkem pro práci do té nadcházející. Vzhledem k tomu, že v Česku je teď možnost regenerace minimální, tak v horách funguje i útěk za odpočinkem. Nikdo neví, jaká bude sezona 2021, ale každopádně mí svěřenci nebudou zaskočeni, ale připraveni,“ hlásí úspěšný kouč.

Robert Babor, (ova)