Pořadatelé Chodské 30 si kvůli letošní bohaté sněhové nadílce starost dělat nemuseli a 89. ročník nejstaršího českého běžkařského závodu mohl být v klidu odstartován.

Bezmála čtyřicítka běžců se tak mohla postavit na start, který se ukutečnil na louce před capartickou Šebkovnou.

V 10.00 hodin se ozval první výstřel, který odstartoval žákovské kategorie. Na nejkratší trati o délce 500 metrů se postavily ročníky 2000 a mladší, a to dva hoši a stejný počet dívek. Nejlepším byl Michal Provod, syn Ladislava Provoda, bronzového v hlavní kategorii, a nejlepší předškolačkou se stala chodovská Barbora Beroušková.

Druhý start postavil na startovní čáru dvoukilometrového okruhu všechny mladší žáky. Z vítězství se nakonec radoval železnorudský Vojtěch Novotný, který o necelou minutu porazil svého oddílového kolegu Vítka Mahovského.

U starších žáků, kteří absolvovali pětikilometrový okruh, nepoznal konkurenci Ondřej Novotný (Tatran Železná ruda). Ten druhému Davidu Kobesovi (LK Tatran Chodov) nadělil úctyhodných šest minut.

Stejně dlouhou trať absolvovaly i dorostenky, kterým vévodila Lucie Prokešová z SC Plzeň. Druhá skončila Australanka Anna Trnka. Ta v těchto dnech nabírá formu ve stopách okolo Čerchova.

Dva okruhy čekaly na dorostence, dorostenky a juniorky. Za zmínku stojí zisk titulu Přebornice Plzeňského kraje pro Kateřinu Berouškovou, která hájila barvy LK Tatran Chodov. Druhé Janě Naxerové nadělila více jak dvě minuty.

Největší účast přinesla kategorie mužů. Do té se přihlásilo dvaadvacet závodníků a nejlépe si vedl český reprezentant z Plzně Vladislav Razým. Ten za sebou nechal chodovského rodáka a několikanásobného vítěze závodu Tomáše Vebera.Vítěz minulého ročníku Ladislav Provod doběhl třetí, ale i letos se mohl radovat ze zisku zlaté medaile, a to v kategorii mužů nad 40 let.

„Závod se konal v rámci krajského přeboru dospělých a dorostu, což se projevilo i na složení závodníků – z okresu se ´třicítky´ účastnilo pouhých osm běžců,“ řekl ředitel závodu Martin Janovec apokračoval: „Závody se povedly i díky počasí. Trochu nás zlobila mlha, která pokryla atraktivní prostředí na capartické louce, kde by diváci měli po celou dobu přehled o závodu.“

„Děkujeme hlavně sponzorům, díky kterým jsme byli schopni zajistit hodnotné ceny,“ dodal Janovec.