Lyžování v bílé stopě vypovídá o obrovské píli, odvaze, odříkání a radosti z úspěchů. Vypovídá také o tvrdohlavosti a síle Chodováků, kteří po každodenní práci vyrážejí na běžkách do zasněženého a mrazivého terénu. Lyžování v tak malé obci, jako je Chodov, je raritou ne-li v České republice, tak zcela určitě v západočeském regionu.

Za neuvěřitelných 57 let oddíl vychoval skvělé lyžaře a lyžařky, pevné a odolné sportovce. Vzpomeňme zakladatele chodovského lyžování, mezi které patřili Jirka Kobes, zvaný Čurka a Josef Kobes – Levák. Ti se starali o organizaci i výkonnostní růst všech dalších závodníků, kteří v roce 1952 do oddílu patřili, jako například Josef Kapic, Boža Váchal, Karel Konopík, Jirka Kobes, Míra Konopp, Václav Vágner, Karel Vaněk, Vašek Mleziva nebo Tonda Kobes.

Pro všechny závodníky byl vzorem Jan Svatoš z Trhanova, který hájil barvy lyžařského klubu Sněhaři Domažlice a byl dokonce zařazen do reprezentačního družstva ČSR na ZOH v roce 1936 v Garmisch Partenkirchenu, kde se umístil jako druhý nejlepší středoevropan v běhu na 50 kilometrů.

V následujícím období se začali prosazovat mladší, jako Jan Ledvina či Jiří a Pepík Sokolovi. Po nich, v 70. letech, přišla skupina nových závodníků – Jiří a Pavel Batkovi, Jiří Kobes ml., Josef Záhoř, Jiří Ledvina, Lojza Velecký, Olda Kovařík, Hanka Váchalová a Marie Hánová, kteří dosáhli výborných výsledků v rámci kraje i republiky.

V 80. letech si oddíl vybojoval postup do národní ligy smíšených družstev, kde obsadil mezi 16 družstvy sedmé místo. Přicházeli další mladí závodníci, jako Petr a Pavel Hollové, sourozenci Veberovi, sestry Záhořovy, Eda Šlepr, Míra Kobes, Pavel Lichý, sourozenci Etzlovi a další.

Členové se však starali i o materiální zázemí celého oddílu. V roce 1974 byla svépomocí vybudována chata v Caparticích, která je využívána pro různé akce do dnešní doby.

V současnosti je patrný menší zájem mládeže o lyžařský sport, což nás mrzí. Proto je třeba vyzdvihnout obrovskou vytrvalost a aktivitu „starých pánů“, kteří se zúčastňují v kategorii veteránů nejrůznějších závodů nejen u nás, ale i u sousedů v zahraničí. Jde většinou o lyžaře, kteří v 70. letech hájili barvy chodovského oddílu mužů a žen v národní lize a v krajských přeborech. Nyní sklízejí úspěchy v závodech „Výhledská patnáctka – Memoriálu Bohumila Váchala“, pořádají i „Podčerchovslý kross“, podzimní přespolní běh na Babí Hoře, „Lidový závod na lyžích – Memoriál umělého kloubu“ v Chodově, zakončený posezením u harmoniky. Další úspěchy přicházejí i v závodech „Šumavský maratón“, „Karlův běh“, „Chodská třicítka“. Účastní se krajských a župních přeborů na lyžích i na „suchu“, republikových závodů a mistrovství republiky veteránů.

Vzpomínka a poděkování patří těm, kteří stáli u zrodu lyžování v Chodově a těm, kteří pokračují v bílé stopě dodnes. Na závěr je třeba poděkovat všem, kteří tento krásný sport v obci pod Čechovem podporují, tedy sponzorům za finanční přípěvky a dalším přátelům lyžování za jejich pomoc, bez které by to nešlo.