Jsou to přesně tři roky, co chtěl s běháním skončit. A dnes? Tráví na trati i přes deset hodin a hlavně si běhání užívá. O kom je řeč? Přece o běžci z Dolní Kamenice u Holýšova, momentálně zaměstnanci ve sportovní prodejně Decathlon Plzeň a ambasadorovi značky Kalenji.

To a mnohem více má na své vizitce Filip Cenefels. Začínal jako tenista a dráhový běžec, když několik let trénoval pod vedením trenéra Jiřího Královce v oddílu Mílaři Domažlice.

Atletickému oddílu zůstal věrný dodnes, ale kroužení po ovále ho již omrzelo. Že byl pětadvacetiletý borec všestranný již od mládí, dokazoval například tím, že na soutěžích družstev za mateřský oddíl zvládl během tříhodinového programu až osm disciplín v rozpětí od 100 do 5000 metrů.

ZLOMOVÝ ROK? 2016

Jako bod zvratu v kariéře Filipa Cenefelse se dá považovat Baroko Maraton, který se každoročně koná počátkem září v Plasích.

„Běhání mě nebavilo, nedávalo mi potřebnou energii, ale můj zaměstnavatel Decathlon byl partnerem tohoto závodu. V rámci volného startovného jsem si zaběhl maraton. Bez potřebné přípravy to byl velký křest ohněm, ale náročný terénní 42,195 km dlouhý závod jsem ač naprosto vyřízený, dokončil. Nedalo mi to a chtěl jsem zážitků z těchto delších závodů posbírat co nejvíce,“popisuje krušné začátky Cenefels.

V návaznosti na to se Cenefels v dalším roce postavil i na start překážkových závodů, kam ho nalákal jeho spolupracovník. Další závodnickou výzvou je skyrunning. Jak již název napovídá, jedná se o běhání v nebeských výškách a po vrcholcích hor.

BĚHÁNÍ V OBLACÍCH

V aktuální sezoně se prioritou pro Cenefelse stala světová série Skyrunningworldseries. Koncem června si připsal start na extrémně těžkém závodě Vertical Kilometer, kdy se jednalo spíše o chůzi než běh a v cíli z toho bylo konečné 24. místo. O pár dní později se zúčastnil v Řecku Olympus Marathonu, kde se proháněl po vrcholcích hor, které dříve strážili bájní bohové. Tradicí ověnčený závod dokončil na 239. místě. V červenci se pak věčně vousatý muž přesunul do španělského ráje na Buff Epic Trail, který se běžel v destinaci La Vall de Boí. Odtud se vrátil se 126. místem a už si brousil zuby na „expedici“ do Skandinávie. V Norsku ho 1. srpna čekal Blamann Vertical a hlavně4. srpna Hamperokken Skyrace, kde se na 57 kilometrech museli borci popasovat s celkovým převýšením 4700 metrů.

Tuto „chuťovku“ Cenefels zvládl v čase 11 hodin, 55 minut a 52 sekund. Z 250 startujících vytrvalců dokončilo náročné martyrium pouze něco málo přes 100 borců a zástupce z Chodska si 78. místem připsal nejlepší dosavadní umístění ve světové sérii.

„Hamperhokken známý i jako Tromso SkyRace byla třešnička na dortu. Panovalo nádherné počasí, snad poprvé v historii závodu. Prostě si umím vybrat. Necelých 12 hodin strávených na trati byla hlavně zkouška pro psychiku. Avšak krajina Norska daleko za polárním kruhem byla úchvatná,“ neskrýval nadšení z tripu v Norsku Cenefels.

Na akce vzdálené několik stovek kilometrů od našeho regionu vyrážel mladý běžec většinou sám jako vlk samotář a s odstupem času hodnotí i atmosféru z evropských štací.

„Atmosféra po celé trati je skvělá. I na odlehlých místech se objevili fanoušci. Dobrovolníci se o vás zajímají a starají. Bohužel v Česku dost často dochází k případům, kde si to často jenom odstojí s mobilem v ruce a nevnímají dění na trati,“ srovnává rozdílné přístupy organizačních a pořadatelských štábů z tuzemských závodů a ze série Skyrunnů.

NABITÁ SEZONA

Cenefels absolvoval kromě skyrunningové série i sedm závodů v seriálu Hrbáček Běžec Chodska, kde nakonec obsadí celkové 4. místo v kategorii mužů do 40 let, ukázal se i na silniční desítce v Klatovech, kde si vylepšil osobní maximum na současných 34:34 min. Rekordy se u něj přepisovaly i v půlmaratonu, kde zaběhl výkon 1:16:11 hod. a maratonskou štaci v Praze počátkem května stlačil pod 3 hodiny. Cíloval v čase 2:57:48 hod. Připsal si i dílčí vítězství v závodě Predator Run v Plzni.

Únava z dlouhých vytrvaleckých výzev na melancholického běžce dolehla závěrem sezony, kdy na republikovém závodě v Harrachově měl velkou krizi. Přece jenom se start na 30 – 35 akcích musel někde podepsat. Příští rok bude termínovku plánovat úsporněji.

CO DÁL?

„Cenda“, jak ho zná velká část běžecké populace, se loni v listopadu domluvil se zakladatelem projektu GetUpsports Martinem Feiferlíkem na spolupráci, ale běžecké tréninky si ordinuje dle vlastních zkušeností a pocitů.

„Velkou podporu nacházím ve své rodině, ale i v lidech co mě obklopují. Velmi si vážím těch, kteří nejsou „typickými“ sportovci, ale makají na sobě na 200% a posouvají se neustále vpřed. Od nich uznání skutečně zahřeje na srdci,“ vyjadřuje slova díků Cenefels.

Po regeneračním říjnovém období se začátkem listopadu pustí do přípravy na nadcházející sezonu. Jako hlavní cíle si klade zlepšení osobních rekordů na silničních závodech a účast na dalších soutěžích ze série Skyrunnů.

„Aktivní dovolenou chci zacílit na La Palmu, další rok do Asie, Afriky a poté Ameriku,“ směje se Cenefels.

Průmyslová zóna ve Kdyni. Areál firmy Apextextil s.r.o.
Ve Kdyni se vede boj proti zápachu už roky, vše je ale údajně v pořádku