Domažlický oddíl AC totiž uspořádal již 53. ročník Běhu Babylonskými lesy. Krosového závodu, který byl zároveň další zastávkou Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje a regionálních Hrbáček Běžec Chodska a Dětský Běžec Chodska, se zúčastnilo 209 běžců. Závodníky a organizátory během soboty provázelo příjemné slunečné počasí.

ZÁSTUPCI NEJRŮZNĚJŠÍCH OKRESŮ

Děti absolvovaly poslední souboje do Dětského Běžce Chodska a předposlední klání v celokrajském soupeření. V lesích nedaleko oblíbeného letoviska Babylonu se tak proháněli zástupci snad všech atletických oddílů v kraji. V hojně obsazených kategoriích (i 20 startujících) vítězili atleti ze Stříbra, Škody Plzeň, Mílařů Domažlice, Přeštic, Blovic či plzeňského Petřína. Kolem pravého poledne vyslali organizátoři na trať dorostence a ženy, kteří měli za úkol zdolat 3200 metrů.

Z chlapců si v lesním terénu, kde je nutné často měnit rytmus běhu, nejrychleji se všemi nástrahami poradil Jan Šebo z Chebu. Nervydrásající bitvu až do cílové rovinky pak svedly Barbora Beroušková ze Sport Clubu Plzeň s Terezou Lukášovou ze Sokola Petřín. Nakonec se ve vypjatém duelu osmnáctiletých krosařek radovala prvně jmenovaná, když v čase 12:53 předčila soupeřku o pouhou vteřinu. S dalším více jak půlminutovým mankem cílovala vítězka žen nad 35 let Anna Fronková z Mílařů Domažlice, která byla výrazně rychlejší než třetí žena v kategorii do 35 let Vendula Fronková.

DESÁTÉ VÍTĚZSTVÍ PRO VOJÁKA

O třešničku na dortu letošního Babčáku se postaral hlavní závod mužů na 5500 metrů, ve kterém startovalo 43 běžců. Na rychlé tříokruhové trati bez výraznějšího stoupání se začalo zvolna a tak s mladíky držel krok v samotném úvodu i čtyřicátník Zdeněk Forster, v dalším vývoji se ale již na čele vytvořila pětičlenná skupina. Trio z Mílařů Jiřího Vojáka, Ondřeje Váchala a Radka Veselého doplnil člen pořádajícího AC Vít Bílý a zástupce Lesů ČR Domažlice Ondřej Teska. Elitní pětice držela pohromadě zhruba celý jeden okruh a rozestupy se začaly tvořit v průběhu do druhého kola. V něm již soupeřům utekl Jiří Voják, který si v druhé polovině trati situaci pohlídal a doběhl si pro desáté vítězství v řadě v rámci letošního seriálu. Triumfem v čase 19:14 navíc reprezentant Mílařů Domažlice s předstihem stvrdil letošní dominanci a před třemi závěrečnými závody se stal Běžcem Chodska pro rok 2018.

Velice dobře běžel i Teska, který prolomil prokletí a dočkal se úspěchu na Babylonském krosu, když o osm vteřin překonal dvacetiminutovou hranici. Celou trasu strávil na druhém místě a i v celkovém hodnocení by mu stříbrná příčka neměla utéct. O dvacet vteřin zpět za Teskou doběhl Vít Bílý, což udělalo radost především řediteli závodu Petru Konopovi. Velmi vyrovnanou taktickou bitvu a psychické hry sváděly na trati oddíloví kolegové Váchal s Veselým. První kolo táhl Veselý, druhé pokračování Váchal, v náběhu do závěrečného kolečka zaútočil rodák z Chodova, ale větší efekt měl až nástup průběžně třetího muže seriálu Váchala. Ten díky zrychlení vybojoval 4. místo v čase 20:33 a Veselý na něj ztratil 16 sekund.

Ani v ostatních věkových sortách nebyly rozdíly mezi nejlepšími nikterak výrazné, což potvrdili například čtyřicátníci. Tam v čase 22:05 zvítězil Norbert Švarc z Mílařů Domažlice o 11 vteřin před Pavlem Majerem z Domažlic a o 18 vteřin rychlejší byl než jeho parťák z týmu Vítězslav Fronk. První letošní vítězství si připsal u mužů nad 50 let Martin Váchal z LK Tatranu Chodov v čase 23:58 s 25 vteřinovým náskokem před Pavlem Berouškem z Postřekova a o téměř dvě minuty pomaleji se s tratí popasoval třetí Pavel Hrabák z Plzně. Mezi šedesátníky se schyluje k tomu, že celkovým vítězem seriálu se letos stane borec z mimoregionálních vod.

Běh Babylonskými lesy završil premiérový 1. ročník Dětského Běžce Chodska a mezi dospělými v některých kategoriích hodně napověděl, kdo bude 17. listopadu na slavnostním vyhlášení oceněn. Zároveň mnohde je ještě plno otazníků, které zodpoví až poslední tři běžecká klání. Tím prvním bude 20. října přeshraniční běh z Klenčí pod Čerchovem do Waldmünchenu.