První ročník historického Panevropského půlmaratonu se uskuteční již o víkendu, v neděli 5. července v Poběžovicích. Bude se jednat o první běžecký závod ze SRN do ČR přes bývalou ´železnou oponu´. Tento běžecký závod je organizován jako společný sportovní podnik dvou partnerských regionů MAS Brücken〜land Bayern-Böhmen (Město Schönsee) a DSO Mikroregion Dobrohost (Město Poběžovice).

Start samotného závodu proběhne na německé straně hranic, nedaleko města Schönsee, ve Stadlernu. „Závodníci, kteří se dostaví do Poběžovic před Městské kulturní a informační centrum (horní část náměstí Míru), respektive do Domažlic na autobusové nádraží v Poděbradově ulici, budou ke startu závodu do SRN přepraveni autobusem,“ prozradil Bohuslav Balcar, jeden z organizátorů akce, s tím, že odjezd autobusu z Domažlic na místo startu bude v 11.30 hodin a z Poběžovic o půl hodiny později. Po startu budou osobní věci závodníků dopraveny do prostoru cíle.

Registrace startujících proběhne ve Stadlernu mezi 13 a 13.45 hodin. „Úderem patnácté hodiny se účastníci vydají na jedenadvacet kilometrů dlouhou trať vedoucí po lesních i asfaltových cestách, a to nenapodobitelným prostorem bývalé železné opony,“ přiblížil trať Balcar s tím, že po startu účastníky čekají dva výběhy do nízkých sedel Českého lesa.

Po doběhu každý závodník obdrží upomínkové předměty, účastnický diplom a na první padesátku přihlášených účastníků čeká hodnotné tričko s emblémem závodu. „ Mimo to každý závodník obdrží od pořadatelů zdarma fotografii A4 z místa překonání státní hranice a kupon na slevu při nákupu sportovních potřeb u našich sponzorů,“ dodal Balcar.

Startovné pro tento závod činí 150 Kč v případě zaslání přihlášky do 48 hod. před startem. Při zaslání přihlášky ve lhůtě kratší je stanoveno na 250 Kč. Přihlášky můžete posílat na e–mailovou adresu info@pobezovice.cz nebo faxem na číslo +420 379 497 211. Pořadatelé připravili tyto kategorie: muži do 39 let (roč. nar. 1970 a mladší), muži 40 - 49 let (roč. nar. 1969 - 1960), muži 50 - 60 let (roč. nar. 1959 - 1950), muži nad 60 let (roč. nar. 1949 a starší), ženy do 35 let (roč. nar. 1965 a mladší) a ženy nad 35 let (roč. nar. 1964 a starší).

„Snahou pořadatelů je názvem závodu připomenout novodobé ideje sjednocené Evropy, jejímž duchovním otcem byl československý občan, filosof Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi, který prožil své dětství právě na poběžovickém panství,“ řekl Bohuslav Balcar.