V sobotu v 8.15 našeho a v 16.15 místního času šestadvacetiletá běžkyně na lyžích započala svoji pouť závodním programem na největší letošní sportovní akci. Úvodní skiatlon v horském středisku Pchjongčchang v Alpensia Sports Parku byl závodem, při kterém se bojovalo o vůbec první sadu medailí z letošních her.

Na závodnice čekaly čtyři 3,75 kilometru dlouhé okruhy v areálu, který je přes léto využíván jako golfové hřiště. Nejdřív dva klasickou technikou a po přezutí lyží dva stejně dlouhé volnou technikou. Do boje s náročnou patnáctikilometrovou tratí se pustilo celkem 61 závodnic mezi kterými se o co nejlepší výsledek pral i kvartet českých závodnic. Krom Berouškové se sobotní skiatlon týkal zkušené Petry Novákové a poté dalších dvou debutantek na vrcholné akci – teprve sedmnáctileté Barbory Havlíčkové, která je nejmladší členkou české 94 členné reprezentační výpravy, a Petry Hynčicové,která čtyři roky trénuje a studuje v americkém Boulderu ve státě Colorado.

V prvním závodě běžců na lyžích na olympijských hrách se české reprezentantky nepřiblížily ataku nejvyšších příček. Ze čtyř zástupců se mezi nejlepších třicet podařilo probojovat pouze Petře Novákové, která dojela na 28.místě. Ta musela bojovat o post české jedničky v tomto závodě právě s Katkou Berouškovou, která rozjela závod hodně odvážně a v první polovině skiatlonu se pohybovala kolem třicátého místa. Umístění v elitní třicítce by reprezentantka Sport Clubu Plzeň a odchovankyně LK Tatranu Chodov brala jako úspěch, jak sama prozradila před prvním startem pod pěti kruhy, maximálně šťastná by pak byla za umístění mezi elitní dvacítkou závodnic.

Tyto příčky se ale začaly Katce zhruba v polovině závodu vzdalovat.

„Jelo se mi relativně dobře, proto jsem se snažila držet alespoň holek, které odpadly z vedoucí skupiny. Ta totiž již brzy po startu nastolila opravdu drtivé tempo. Bohužel se mnou nespolupracovaly lyže a pod nohama jsem značně cítila vosk, takže mi to nejelo nahoru ani dolů,“ popsala bojovnou část závodu, kdy se jelo klasickou technikou, Kateřina Beroušková.
V některých pasážích jí musely ostatní konkurentky tlačit do holí, aby je nebrzdila a nedošlo ke zbytečným kolizím při táhlých sjezdech kvůli jejím pomalejším lyžím. Po 7,5 kilometru klasicky došlo k přezutí lyží a na svěřenkyni trenéra a partnera v jednom Vladislava Razýma mladšího čekala bruslařská část.

„Hned po přezutí jsem věděla, že lyže jsou perfektně připravené, ale bohužel tentokrát nespolupracovalo moje tělo, tak jak bych si představovala. Klasika mě stála plno sil a to se bohužel projevilo ve skejtové části závodu. Chytaly mě lehké křeče zádových svalů a tak jsem musela jet s rozvahou, abych závod vůbec dokončila. Z konečného výsledku nejsem extra nadšená, ale vzhledem k okolnostem ho beru jako odrazový můstek a věřím v lepší výsledky při nadcházejících startech, které mě zde ještě čekají,“ hledí již dopředu s dávkou optimismu Beroušková.

Chodská rebelka závod nakonec dokončila na 38. místě, když na vítěznou Švédku Charlotte Kallaovou ztratila bez třinácti vteřin téměř čtyři minuty. Za nejlepší Češkou v závodě Petrou Novákovou zaostala o 37 sekund.
O vysněné umístění v elitní třicítce se bude pokoušet již zítra, když v 9.30 našeho času vstoupí do kvalifikace sprintu klasickou technikou. Větší šance pak ale vidí v individuálních startech, konkrétně ve čtvrteční volné desítce, která startuje v 7.30 našeho času.

„Všechno si tady moc užívám, atmosféra olympijských her je prostě unikátní a neopakovatelná. Jsem moc ráda, že můžu být součástí tohoto velkého kolotoče. V dalších závodech se budu snažit prodat všechno co ve mě je a využít vaší podpory, kterou i zde pociťuji,“ vzkazuje lyžařka fanouškům do Čech, na Chodsko a rodného Postřekova, kde kromě přenosů z OH probíhají velké oslavy masopustu.