Tato ME se konají každý druhý rok, a to střídavě v létě a v zimě, v mezidobí jsou MS.
Mezi 2 872 atlety z 39 zemí se neztratil ani známý domažlický atlet Bedřich Řechka. Ačkoliv v roce 2004 již byl halovým mistrem světa v disku, v roce 2006 byl stříbrný a v roce 2004 vybojoval bronz v kouli, na Evropě byl nejlépe bronzový, a to jak v kouli, tak i v disku v letech 2006 a 2007.


Takže letos výborně dopadla i Evropa…
Povedl se mi disk. Házelo nás čtrnáct v kategorii nad pětapadesát let diskem o hmotnosti kilo a půl. Z České republiky jsme byli dva a já hodil 42,75 metrů, což stačilo na zlato. V kouli jsem byl třetí. Ve stejné věkové kategorii nad pětapadesát let nás bylo devatenáct a za výkon 13,42 metrů jsem bral bronz. Koule váží šest kilogramů.
Jak celkově hodnotíte mistrovství Evropy?
Jak už bylo řečeno, zúčastnilo se 2872 atletů, z toho 2149 mužů a 723 žen. Celkem se soutěžilo v devatenácti disciplínách. Veteránského mistrovství se mohou zúčastnit závodníci nad pětatřicet let. Kategorie jsou vždy odstupňovány po pěti letech. Není bez zajímavosti, že je také ve velmi malém počtu obsazována kategorie nad devadesát let, výjimečně i nad pětadevadesát let. Samozřejmě, že soutěží zvlášť muži i ženy. Nejvíce zastoupenou zemí byla pochopitelně domácí Itálie (1 214 závodníků) a dále pak Německo (340). Českou republiku reprezentovalo sedmačtyřicet účastníků, z toho dvaačtyřicet mužů a pět žen. Věkové kategorie nejvíce mužů nad pětačtyřicet let a žen nad čtyřicet let. Nejvíce obsazenou disciplínou byl běh na dvoustovku, kde běželo bezmála šest set mužů a žen. A teď ještě pár výkonů, které mě velice zaujaly a před kterými smekám. Záměrně jsem vybral nejstarší závodníky a jejich výkony byly uvedeny ve startovní listině. Konečně, posuďte sami.
3 000 m muži nad 90 let (Belgičan, čas 19,59,68 min.), 1 500 m muži nad 90 let (Belgičan, čas 9,13 min.), 800 m muži nad 90 let (Belgičan, čas 4,37,53 min.), skok daleký muži nad 85 let (Němec, 3,36 m), trojskok muži nad 85 let (Rakušan, 7 m), skok o tyči muži nad 85 let (Rakušan, 1,90 m), koule 3 kg muži nad 95 let (Ital, 6,82 m), 800 m ženy nad 80 let (Němka, čas 5:10 min.), skok vysoký ženy nad 85 let (Němka, 88 cm), skok daleký ženy nad 85 let (Němka, 2,01 m), skok o tyči ženy nad 75 let (Němka, 1,40 m)
Startovné pro mne bylo 1350 korun, neboť jsem startoval ve dvou disciplínách. Jelikož jsem zaměstnancem Českých drah, s kolegou z Chocně jsme využili volné jízdenky FIP a do Itálie jsme jeli vlakem. Ubytováni jsme byli v hostelu u nádraží. Byl tam celkem klid, takže jsem si nepřipadal jako ve službě. Bydleli jsme dva kilometry od haly a atletického stadionu. Disk, oštěp a břemeno, což je obdoba kladiva, se hází na stadionu u haly, koule ve velkém stanu. Během soutěže počasí bylo nic moc a navíc docela foukal vítr. Ale já ani doma neměl ideální podmínky pro trénink, kouli jsem často trénoval v mrazu a sněhu a disku jsem taky moc nedal, ten jsem zkoušel až těsně před ´evropou´. Podmínky zkrátka nebyly dobré, byla dost zima. Ale jak je vidět, všechno špatné je pro něco dobré, byl jsem asi otužilejší. Celkově jsem byl s organizací celého Mistrovství Evropy velice spokojen.
Takže děkujeme za vzornou reprezentaci ČR a závěrem se svěřte, jaké máte plány?
V srpnu bych měl jet na otevřené Mistrovství světa do finského Lahti. Mám ale ještě jedno tajné přání, ale když je řeknu, nebude tajné.
Zkuste to, třeba když je odtajníte, tak se splní.
V roce 2011 bude Mistrovství světa v Sacramentu v USA. Poprvé bych byl v kategorii šedesátiletých, letos už mi totiž bude 59 let. Věřím, že zdraví vydrží, ale horší by to asi bylo s finanční stránkou. Uvidíme, je to ještě dost dlouhá doba.
A něco na závěr?
Za to, že jsem se mohl zúčastnit nejen letošního mistrovství, ale i dalších akcí, děkuji především výboru domažlického Sokola v čele se starostou Josefem Váchalem za jejich finanční, ale i morální podporu.