Pro první týmy obou soupeřů už sezona ve II. lize skončila, proto se v sobotním duelu na palubovce Domažlic objevila na obou stranách řada ligových posil. To také přispělo k vysoké úrovni zápasu, který překročil parametry přeboru… 

Domažlice B - Klatovy B 63:52 (7:13, 23:18, 52:39)

Domažličtí basketbalisté se po úvodním rozskoku pokoušeli zakončovat střelbou ze střední a dlouhé vzdálenosti, ale úspěšnost byla nízká. To a nekoncentrovanost v obraně byly hlavním důvodem šesti bodové ztráty po první čtvrtině. Obrovské problémy domácím dělal především 206 cm vysoký Petr Volmut. Když při útoku Chodů pod vlastním košem rozpřáhl, vytvořil okolo sebe neprostupnou zónu. Při útoku Klatov se zase jako proslulý Náčelník z Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem přesunul pod koš Jiskry, kde se „ujal vlády“.

Do druhé čtvrtiny ale domácí výrazně zlepšili obranu, Volmuta si při pobytu na palubovce vzal do parády pořízek Hendrich a výsledkem byla šňůra jedenácti bodů. Domácí si vzali poprvé v utkání vedení do svých rukou, které až do konce nepustili.

Nepřehlédněte: FOTO: Staňkovská výstava - od císaře pána k Wehrmachtu

Ve druhé polovině utkání byla k vidění ofenzivní smršť s řadou pěkných akcí. Domácí zpřesnili střelbu a dobře kombinovali, takže jejich náskok činil v jednu chvíli 18 bodů. Ve střelbě z větší vzdálenosti vynikali především Císař a Štípek, Jakub Tauer zase bral rychlými nájezdy koš soupeře ztečí.

Klatované však nic nevzdali a v poslední čtvrtině především zásluhou Johánka manko snížili. I přes prohranou poslední čtvrtinu o 2 body si ale cenné vítězství připsali Domažličtí.

Body Domažlice B: Císař 18, Tauer 17, Hendrich, Schreiber M. 8, Batysta 5, Štípek 4, Křižka 3.

Klatovy B - Domažlice B 49:62 (27:11, 33:24, 42:42)

Do odvety na horké klatovské půdě, která se hrála nezvykle v neděli v osm ráno, Chodové cestovali s jedenáctibodovým náskokem odhodláni zvítězit a zajistit si postup do dalšího kola vyřazovací části. Trenér Josef Prettl oproti sobotnímu utkání nemohl počítat s Janem Štípkem, ale zato měl k dispozici Adama Hrudku.

Soupeř i bez Volhmuta začal v domácím prostředí skvěle, zásluhou výtečné obrany i útoku brzy vedl 10:0. Domažličtí hráči byli laxní v obraně a místo nájezdů pod koš soupeře, kde měli sbírat fauly a tak snadno skórovat, pouze stříleli z dlouhé vzdálenosti bez většího úspěchu. Drtivý nástup soupeře trochu zmírnili trojkami Císař a Hrudka. Přesto Klatovy po první čtvrtině vedly o 16 bodů a náskok, který si Jiskra do odvety přivezla, byl pryč. V tu chvíli byly blíž postupu Klatovy. 

Čtěte také: OBRAZEM: Marek Vrba obhájil ve Staňkově vítězství

Po bouřlivé a emotivní poradě u hostů mezi první a druhou čtvrtinou, kdy si řekli, co je ve hře špatně a zdůraznili, co je třeba hrát, se obraz hry změnil a zejména díky rychlé hře vedené Jakubem Tauerem, důraznými nájezdy Adama Hrudky a Matyáše Císaře se začal náskok Klatov tenčit. Ty navíc v druhé čtvrtině daly jen 9 bodů.

Ve druhém dějství kvalitní hra Domažlic trvala a manko se bod po bodu tenčilo. Před poslední čtvrtinou už na tabuli svítil nerozhodný stav a domácí se dostali pod tlak protože museli dohánět ztrátu z úvodního duelu. To se jim nepodařilo, naopak hosté si díky takticky skvěle odehranému závěru odvezli třináctibodovou výhru.

Konečnou podobu výsledku dal Martin Krůta, který během dvou minut proměnil tři tříbodové pokusy a totální rozklad domácích dovršil s klaksonem trojkou Císař.

„Podle nasazení a toho, jak oba týmy posílily o maximálně povolený počet hráčů A mužstev, je zřejmé, že postoupit chtěl každý. Nikdo nic nevypustil, Zápasy svými parametry převyšovaly úroveň krajského přeboru. Všem našim hráčům patří díky za bojovnost a nasazení v obou zápasech a gratulace k postupu do semifinále play-off krajského přeboru,“ chválil svoje svěřence kouč Prettl.

Body Domažlic: Císař 17, Hrudka 14, Krůta 9, Tauer, Schreiber M. 6, Hendrich, Batysta 4, Schreiber S. 2.

Semifinálovým soupeřem Jiskry bude vítěz základní části krajského přeboru I. třídy Lokomotiva Plzeň C. Začíná se v sobotu 25 března od 18:00 hodin v Domažlicích, odveta je na programu o den později, v neděli 26. března od 17:00 hodin.