O víkendu vstoupil druholigový A-tým mužů basketbalového klubu Jiskra Domažlice do nové sezóny přípravným mezinárodním turnajem v Klatovech. Od celkového prvenství Domažličany ve finále dělil jediný bod.

V turnaji čtyř mužstev se utkaly tři čeští druholigoví soupeři a německý účastník Bayernligy Mitte. Hrálo se na 3x 10 minut čistého času.

V úvodním semifinále nastoupila Jiskra proti pořadateli BK Klatovy.

„Od samotného začátku na nás mladý domácí celek nestačil a skóre v náš prospěch pořád narůstalo,“ stručně popsal úvodní duel turnaje předseda domažlického klubu a zároveň jeden z trojice trenérů áčka Jiskry Tomáš Budka starší.

Ve druhém semifinále uspěl bavorský TSV Cham Basketball se dvěma klatovskými hráči ve svém středu proti finalistovi loňského ročníku druhé ligy Wolves Radotín 49:44.

V následném zápase o třetí místo překvapivě Klatovy zdolaly nejtěsnějším rozdílem 68:67 radotínského favorita proměněnou šestkou vteřinu před koncem.

„Finále mezi námi a Chamem přineslo dramatický a kvalitní basketbal, bohužel pokažený velmi nepřesnými výroky mladých rozhodčích. Skóre se několikrát přelilo na obě strany a rozhodnutí měl v ruce necelých šest vteřin před koncem bavorský Vondra, který však proměnil pouze jeden ze dvou trestných hodů,“ konstatoval domažlický kouč Budka.

Zápas o triumf v turnaji tak musel jít do prodloužení. V něm měli od začátku převahu basketbalisté Chamu, Jiskra se však v jeho závěru dostala třemi trojkami v řadě na nejtěsnější rozdíl jednoho bodu. Víc už ale nestihla.

„Oba zápasy nám jako trenérům přinesly cenné poznatky i potěšení z velmi uspořádané a kvalitní hry. Také překvapivá zjištění o kvalitě a formě některých nových mladých hráčů,“ zhodnotil přínos účasti svých svěřenců na kvalitně obsazené akci Tomáš Budka.

Debut v týmu prožil Martin Schreiber a skvěle si vedl především Matěj Klukan.

„Řekl si důrazně o místo na soupisce áčka. Je bezkonkurenčně rychlostně i atleticky vybavený, což připisuji tomu, že se jako hlavnímu sportu věnuje právě lehké atletice a v ní primárně skoku do výšky,“ pochválil čtyřiadvacetiletého borce jeho trenér.

Svoji výbornou pověst potvrdila i posila z Loko Plzeň Ondřej März. „Je to rychlé a hbité křídlo, od kterého si slibujeme nejen bodovou produktivitu, ale i dobrou obrannou fázi,“ dodal kouč.

Klatovy – Domažlice 36:56 (12:23, 26:36) – body Jiskra: Bauer 20 (1), Klukan 8, Jan Štípek 8 (2), März 7, Batysta 5 (1), Baxa 4, Novák a Tauer 2, Schreiber.

Cham – Domažlice 79:78 pp (30:22, 48:47, 65:65) – body Jiskra: Bauer 18 (2), Tauer 17 (3), Jan Štípek 14 (2), März 12, Klukan 10, Batysta 3 (1), Novák a Baxa po 2, Schreiber.