Už v polovině května se zástupci dvou nejúspěšnějších basketbalových klubů v západních Čechách – Jiskry Domažlice a Lokomotivy Plzeň – domluvili na vytvoření společného týmu pro druhou nejvyšší soutěž mužů pro následující sezonu. Vznikla tak Západočeská basketbalová a tým bude soutěž hrát pod návem Basket západ.

„Myšlenku jsem nosil v hlavě už několik měsíců, protože bylo vidět, že sezona je špatná. A hlavně jsem koukal dopředu,“ říká místopředseda basketbalového oddílu Jiskry Domažlice a zároveň jeden z předsedů Západočeské basketbalové Tomáš Budka. Jak ale říká, formální popud na spolupráci přišel koncem dubna od plzeňského manažera Pavla Froňka. „Ani Plzeň, přestože je to větší klub, by se svými vlastními hráči na ligu neměla. Sloučení je výhodné pro obě strany. A i to je zárukou rovnocenného partnerství obou klubů,“ dodává Budka s tím, že následovala řada jednání a po vyřešení mnoha administrativních problémů vznikla 19. května Západočeská basketbalová.

„Není to ale tak, že by vznikl nový subjekt. Formálně by to bylo zbytečně drahé. Navíc licenci na ligu má zachránivší se Lokomotiva Plzeň. Je jedno, pod jakým jménem tým bude hrát, ale bude to na plzeňské licenci,“ vysvětluje Budka s tím, že novým projektem je společenství dvou klubů, které je otevřeno pro spolupráci s dalšími západočeskými kluby. „Smluvně to bude ošetřené tak, že přestup našich hráčů do Plzně bude jen formální. A poměr hráčů bude celkem vyrovnaný, šest na šest,“ doplňuje manažer a vypočítává domažlické hráče: „Bratři Blačtí, Pavel Bauer, Josef Hrubý, Tomáš Budínský, který má zájem zůstat domažlickým hráčem, a o Petru Pěkném se zatím jedná. Josef Prettl a Michal Podestát kariéru v ´áčku´ ukončili a skončil, tedy v Domažlicích, i David Zdeněk.“ Další případnou posilou by mohl být Jan Raděj, který je už hráčem Jiskry, ale stále se zotavuje z operací kolen. A navíc má manažer Budka v rukávu ještě jedno eso – zkušeného hráče, o kterém zatím nechce mluvit.

Zatímco dlouhé hráče by měla dodat Plzeň, otázkou, kterou musejí předsedové Budka a Froněk vyřešit, je post trenéra. „Jednáme a snažíme se, aby to byl někdo ze západních Čech. Uvidíme,“ říká Budka s tím, že všechna rozhodnutí dělá po domluvě s plzeňským kolegou. V pořadatelství domácích zápasů nového týmu by se měly Plzeň a Domažlice střídat. Mluví se o možnosti hrát např. v sobotu v Domažlicích a v neděli v Plzni (nebo naopak). Záležet ale bude na tom, zda zůstane zachován herní systém dvouzápasů každý druhý víkend. Ve hře je totiž i možnost hrát ligu každou neděli.

Dořešit se musí také účast zdejšího týmu ve III. lize, do níž Domažličané sestoupili. „Tu zřejmě budou místo nás hrát Klatovy. Mají velký zájem a my ani Plzen na to nemáme hráče, protože mladí Plzeňané budou hrát novou extraligu U20, tedy pro hráče do 20 let,“ vysvětluje Budka, pro nějž je i to dalším krokem ke spolupráci přínosné pro všechny západočeské kluby.

„Klatovy, Domažlice, Plzeň, to je trojúhelník o straně 50 kilometrů, a je tedy pro spoluprýci ideální. Ta se osvědčila i u mládeže, když společný tým minižáků letos vybojoval na republice bronz. A není důležité, že to bylo pod hlavičkou Jiskry. Plzeň zase i s jedním naším hráčem postoupila do extralihy hračů do 18 let a Klatovy s pěticí našich kluků usilují o extraligu šestnáctiletých,“ vypočítává Budka výhody spolupráce. Tu navíc vidí jako dlouhodobou záležitost a ne jen řešení pro příští sezonu.

Přestože nový tým bude startovat nadále ve druhé nejvyšší soutěži, stane se prvoligovým. Po reorganizaci basketbalových soutěží bude totiž stávající druhá liga přejmenována na první.