Atletický mítink však letos slaví mnohem významnější kulaté výročí, bude mít své padesátiny. „Těší mě, že oslaví padesátku v plné síle. Můžeme se těšit na nejžádanější atlety světa,“ říká Libor Varhaník, šéf českých atletů.

Čeští fanoušci atletiky se mají v úterý 31. května opravdu na co těšit. Zlatá tretra chce totiž aspirovat na nejvýznamnější sportovní akci v Česku.
A pomoci mají zářivé hvězdy.

Ta největší?

Do Ostravy znovu přijede sprinterský rychlík Usain Bolt. Světový rekordman z Jamajky se tentokrát představí v královském sprintu – na stovce. „Přiletí už v neděli speciálem z Londýna, kam je pozvaný na finále Ligy mistrů,“ říká Alfonz Juck, manažer mítinku. „Žádné speciální požadavky neměl. My sami se snažíme o to, aby se u nás cítil dobře.“

Jakou má Bolt letos formu, ale zatím nikdo netuší. Zatím ještě nezávodil. „Všichni netrpělivě vyhlížíme 26. květen, kdy Usain poběží na mítinku Diamantové ligy v Římě,“ líčí Juck. „Jeho kouč ale tvrdí, že mají všechno pod kontrolou.“

Za Boltem následují další jména světové atletiky. Stačí si vybrat: překážkář Dyron Robles, oštěpař Andreas Thorkildsen nebo Tery Pitkamäki. Ženám bude jistě kralovat čtvrtkařka Sanya Richardsová, v oštěpu změří síly Barbora Špotáková s Ruskou Marií Abakumovovou.

Dorazí i legendy a hosté – tyčkař Sergej Bubka, čtvrtkařka Marita Kochová s Jarmilou Kratochvílovou. Také Dana Zátopková nebo třeba hokejista Jaromír Jágr. „A účast potvrdil prezident Václav Klaus nebo prezident Mezinárodní atletické federace Lamine Diack,“ vypočítává Juck.

Lístky na hlavní tribunu jsou už vyprodané, ale ty ke stání ještě koupíte. Přijdou vás na 90 korun. Organizátoři ale varují: Nenechávejte to na poslední chvíli. „Posledně jsme museli zavřít stadion, protože už se tam opravdu nikdo nevešel,“ říká Karel Tejkal z České sportovní, která mítink pořádá.

Světová atletika přišla za vámi, tak neváhejte…

Kro všechno přijede:

30 medailistů z MS v Berlíně 2009
20 medailistů z OH v Pekingu 2008
20 medailistů z ME v Barceloně 2010
4 aktuální světoví rekordmani
4 haloví mistři Evropy 2011
8 aktuálních lídrů světových tabulek