Závod se konal za zamračeného počasí, teploty 20 °C a proti větru na jedné z rovinek na atletickém oválu ve Stříbře.
Předvést se chtěl především domácí Tomáš Jaša. Během závodu nenašel soupeře a zvítězil způsobem start – cíl s náskokem 40 sekund před druhým Martinem Freiem z AK Kroměříž.

„S vítězstvím a osobním rekordem jsem spokojen, škoda jen, že čas nebyl ještě lepší, přál jsem si běžet pod 15 minut,“ řekl v cíli vítěz závodu. Závod absolvoval z plného tréninku a přijel na něj z tréninkového soustředění na Babyloně.

„Tomáš měl na to, aby času pod 15 minut dosáhl, ale o několik sekund ho obralo předbíhání pomalejších běžců,“ glosoval Jašův výkon trenér Kervitcer.
Druhý v pořadí, Martin Frei z AK Kroměříž (15:49,11) se o tom, že v závodě bude startovat, rozhodl až v den startu. „Jsme společně s Tomášem na Babyloně, a když se začal chystat k závodu, rozhodl jsem se, že se přidám. Závod jsem běžel v maratonkách jako součást tréninku. Stupňovaným tempem, když první kilometr jsem běžel za 3:15 a poslední za 3:02 a dvoustovku ve finiši za 35 sekund,“ uvedl ke svému výkonu Martin Frei.
Jaša se vítězstvím ve Stříbře posunul do čela seriálu Zátopkův zlatý týden před Petra Minaříka z AK Zlín. Nedá se však očekávat, že by startoval v úterním maratonu, přece jen jde o juniorského závodníka. Na dalších místech jsou jen několikasekundové odstupy mezi Vlastimilem Šroubkem mladším, Janem Sokolem a Janem Brotánkem.

Jak chutnala pětka ve stejný den na OH v Helsinkách 1952, si ve Stříbře vyzkoušelo 33 mužů. Nechyběli mezi nimi pamětníci Zátopkova výkonu. Nejstarším z nich byl Jiří Pejpal z TJ Liga 100 Praha, který trať 5000 metrů zvládl za 27:03,56.

Závod žen měl jednoznačný průběh, o vítězství Ivany Sekyrové z AK Sokolov nebylo pochyb. Přesto dala do závodu vše a zvítězila v letošním nejlepším výkonu 17:26,29. Raritou byla účast druhé běžkyně v cíli, Angličanky Julie Leventon z Traffordu, která dokončila závod v čase 19:05,43.
Zátopkův zlatý týden uzavře v úterý 27. července maraton v Plzni.