Účast na Mistrovství republiky dorostu a juniorů byla pro Mílaře Domažlice vrcholem úvodní části letošní sezony. Oddíl vyslal do Tábora, dějiště šampionátu, šestici běžců.

Sen trenéra Jiřího Královce o zisku tří medailí začal plnit výborným výkonem v běhu na tři tisíce metrů Martin Chlada. V konkurenci nejlepších českých dorostenců doběhl do cíle v čase 9:09,88 a nestačil jen na závodníky běžeckých velkoklubů z Pardubic a Vítkovic. „Za výkon v běhu na tři kilometry zasluhuje absolutorium. Dokázal, že se umí soustředit na důležitý závod sezony. Výrazně zlepšil svůj osobní výkon a jeho odstup na vítěze byl jen dvě vteřiny,“ hodnotí Královec Martinův výkon. Loňské třetí místo v premiérové sezoně mezi dorostenci pak Chladu stavělo do role jednoho z favoritů i v závodě na dva kilometry s překážkami. Jenže zdravotní problémy s kyčelním kloubem znemožnily odpovídající přípravu a výpadek v tréninku se i přes bojovný výkon na dráze projevil. Přesto byl Chladův čas 6:24,52 třetí nejlepší a výprava Mílařů měla druhou medaili.

O zisk třetího cenného kovu se postarala Jana Hinterholzingerová. Houževnatá bojovnice se začala věnovat atletice pod systematickým vedením teprve letos, přesto v závodě na tři kilometry na mistrovství bojovala až do posledních metrů o zlato. „Výsledný čas 10:58,25 znamenal, že se přiblížila dle osobních výkonů lepším závodnicím na jedinou vteřinu,“ chválí svoji svěřenkyni trenér a dodává: „Jana se umí vydat, což je její velká deviza do budoucna.“

V závodě na patnáct set metrů reprezentoval oddíl Martin Voják, bratr úspěšného vrchaře Jiřího. Doběhl šestý, stejné umístění zopakoval na dvojnásobně dlouhé trati, když časem 9:15,91 těsně zaostal za svým letošním maximem 9:13,70. Martin Voják, který měl na medaili, doplatil na taktizování soupeřů, jednak kvůli vedru, v němž se závod běžel, jednak kvůli „šetření sil“ pro závěrečný boj o medaile. Podle Královce je totiž Martin tempař, vyhovují mu rychlejší závody. V parnu, které v Táboře panovalo, zpočátku pomalejší závod rozběhl, udával tempo a většinu ´odtáhl´ na čele a ostatní se s ním ´svezli´. „Za jeho výkon, ale i důslednost v přípravě, bych mu úspěch moc přál,“ říká Královec. Třetím zástupcem oddílu byl Filip Cenefels. Toho však hendikepovala bolest ve stehenním svalu. Přesto i jeho výsledný čas 9:41,86 je z kategorie solidních.

Kdo překvapil bojovností, umístěním i časem, byla Eva Chladová. Sestra Martina Chlady nastupovala do závodu na tři tisíce metrů s nejslabším osobním výkonem ze všech přihlášených, přesto pět soupeřek nechala za sebou. Ve výpravě nechyběla ani Monika Valečková. Té se však zatím nedaří najít optimální formu a po loňském sedmém místě na mistrovství republiky asi s desátou příčkou v Táboře spokojena nebyla.

Vrchol první části sezony tak domažlické běžce přes zranění a výpadky v přípravě zastihl v dobré formě. Zahojit drobné bolístky a smazat manko v tréninkových objemech chtějí členové oddílu Mílaři na čtrnáctidenním soustředění v Babylonu. Už tradičně se s nimi na Srubu budou pod dohledem zkušených trenérů připravovat běžci z řady atletických klubů včetně několika mistrů republiky. „Cílem je příprava na druhou část sezony, kde kromě významných závodů jednotlivců půjde o úspěchy v soutěžích družstev všech kategorií,“ uvádí Královec.

Vedení oddílu však myslí i na mnohem vzdálenější budoucnost, proto stále pokračuje nábor dětí od osmi let věku, jimž se na oválu domažlické Střelnice budou po prázdninové pauze při pravidelných pátečních ´hravých´ trénincích od 16 hodin věnovat dvě trenérky.