A to jí přitom nevyšel start. Jedinou Češku startující v juniorské kategorii organizátoři zařadili až za tým Ruska do poslední řady. „Rusky vyběhly pomalu a zavřely mě. Ale postupně jsem je začala předbíhat,“ vzpomíná na šampionát, kam se nominovala vítězstvím v kvalifikačním závodě na Lysé hoře.

Zaměřením spíše dráhařka, v níž trenér Jiří Královec rozpoznal vlohy pro vrchy, na sebe upozornila předtím ve Slovinsku, kde absolvovala horský běh na 3,2 km. Z osmatřiceti dorostenek z dvanácti zemí skončila sedmá. Vrcholem úvodní části sezony pro ni bylo Mistrovství ČR v běhu na dráze v Ostravě, kde byla na patnáctistovce čtvrtá a na dvojnásobné trati druhá.

Letošní výsledky mladé závodnice z Nevolic jsou velkým překvapením. Po zdravotních problémech, kvůli kterým přišla o účast na Mistrovství ČR v přespolním běhu, kde měla bojovat o medaile, totiž začala s přípravou až v dubnu a výhled do letošní sezony proto nebyl optimistický. „Odrazovým můstkem pro ni bylo mezistátní utkání ve Straubingu, kde uspěla v běhu na tři kilometry a dosáhla v tu dobu nejlepšího času v republikových tabulkách své kategorie,“ uvádí trenér Královec o svojí svěřenkyni, která se v oddílu objevila před dvěma lety. Předtím běhala s otcem, známým triatletem.

Jana trénuje šestkrát týdně, denně naběhá šest až patnáct kilometrů. Nyní odjíždí na Babylon, kde s partou běžců z různých koutů republiky absolvuje tradiční soustředění. Na začátku srpna chce uspět v kvalifikačním závodě na Mistrovství světa v běhu do vrchu, poté ji čeká mistrovství republiky. „Měla by se pokusit získat medaili z republiky a kvalifikovat se na mistrovství světa. Tam ale bude silná konkurence a poběží se nahoru dolů. A Jana má dispozice spíše na běh do vrchu,“ dodává Královec o nejbližších cílech svojí svěřenkyně.