Frei, který vyhrál závod již počtvrté, v cíli Deníku řekl, že více než soupeři ho trápil mráz a namrzlé chodníky. „Utrhl jsem se hned po startu a běžel jsem sám. Byl to takový lepší trénink. Ale hodně to klouzalo, soustředil jsem se především na to, abych nespadl. Oproti loňsku, kdy jsem běžel v kraťasech, byla opravdu zima. U hlavní silnice to hodně foukalo. Na překonání rekordu, který jsem zaběhl před dvěma lety, jsem proto nemohl ani pomyslet,“ řekl Deníku v cíli Frei, který sice hájil barvy klubu z Kroměříže, ale do Klatov to má mnohem blíže, přestěhoval se totiž do Kašperských Hor. „Hodně to klouzalo, náročné to bylo i kvůli zimě,“ shodla se s vítězem na náročných podmínkách i druhá žena do 29 let v cíli Petra Kavijová.

Kromě mrazu a náledí potrápili běžce i lidé, kteří jim vstupovali do dráhy, zejména věřící vycházející z kostela, z nichž někteří přešli přes cíl, ačkoli tam běžci právě dosprintovávali. „Já jsem se tomu naštěstí vyhnula, ale věřím, že je to hodně nepříjemné. Mně by to také vadilo,“ podotkla Kavijová.
Naopak o zábavu se postaral Robert Hebký, který přišel převlečený za Járu Cimrmana. „Letos jsem oslavil šedesátku a aby to nebylo fádní, tak jsme udělali už v říjnu závody Járy Cimrmana. Sem jsem se za něj oblékl i proto, že jsem chtěl lidi pobavit, vždyť špatných zpráv je všude dost,“ smál se Hebký, který i v šedesáti prokázal dobrou fyzičku.

Na tratích od 250 do 4800 metrů bojovali běžci v celkem třinácti kategoriích.

„Účast byla vzhledem k počasí, kdy závodníci absolvovali běh na namrzlých chodnících při mínus sedmi stupních, výborná, celkem se zúčastnilo skoro devadesát závodníků. Startovaly i dvě děti ročník 2009, nejstarším startujícím byl tradiční účastník František März z Kouta na Šumavě, ročník 1943. Menší šok ale přišel po závodě, kdy se přišel zeptat pracovník technických služeb, zda jsme byli spokojení s ošetřením chodníků,“ uvedl jeden z organizátorů z klatovského Triatlon klubu Josef Krátil.

Nejlepší jednotlivých kategorií 20. ročníku Běhu pod Černou věží:
Muži 19 - 39 let: 1. Martin Frei, AK ASICS Kroměříž; 2. Jaromír Urbánek, TJ Klatovy; 3. Jiří Voják, Mílaři Domažlice. V kategorii závodilo celkem 25 běžců.
Muži 40 - 49 let: 1. Filip Matouš, Praha; 2. Jaroslav Vlček, TJ Klatovy; 3. Pavel Beroušek, Mílaři Domažlice.
Muži 50 - 59 let: 1. František Šika, AC TRIAL Plzeň; 2. Alois Šatra, Tatran Velké Hydčice; 3. Jiří Královec, Mílaři Domažlice.
Muži 60 let a více: 1. Karel Fait, AGP Domažlice; 2. Otakar Kučera, Přeštice; 3. Robert Hebký, TJ Klatovy.
Ženy 19 - 29 let: 1. Dana Šatrová, USK Praha; 2. Petra Kavijová, TJ Klatovy; 3. Andrea Jelínková, Klinika pod Palmami.
Ženy 30 let a více: 1. Ivana Machová, Fit Body Klatovy; 2. Eva Bořánková, Klatovy; 3. Helenka Jelínková, Klinika pod Palmami.
Děti do 6 let: 1. Tomáš Mastný, Klatovy; 2. Filip Cupl, Klatovy; 3. Matyáš Červený, Strážov.
Děti 7 a 8 let: 1. Matyáš Fiala, ZŠ Klatovy, Tolstého ul.; 2. Tadeáš Červený, Strážov, 3. Kateřina Kostková, ZŠ Masarykova Klatovy.
Děti 9 a 10 let: 1. Tomáš Michálek, Vejprnice; 2. Tomáš Bouček, Klatovy.
Žáci mladší: 1. Josef Fiala, ZŠ Klatovy, Tolstého ul.; 2. Luboš Vanka, HAMMERS Gym; 3. Alexandra De Sousa, AC Domažlice.
Žáci starší: 1. Jiří Procházka, TJ Klatovy; 2. Luboš Tůma, TJ Klatovy.
Dorostenci: 1. Martin Voják, Mílaři Domažlice; 2. Pavel Štěpáník, TJ Sušice; 3. Vojtěch Koželuh, AFK Bidlo.
Dorostenky: Olina Vanková, Klatovy.