Na účastníky čekala 8,6 km dlouhá trať na Černou horu s převýšením 650 metrů. Hned po startu se v čele vytvořila osmičlenná skupinka. V té nechyběl žádný z favoritů, včetně domažlického rodáka Martina Freie. „Na třetím kilometru nás zbylo šest, kromě mě se na špici držel trojnásobný mistr republiky v běhu do vrchu Jan Havlíček (Slavia Praha), Jirka Voják (Mílaři Domažlice), Petr Pechek (Kerteam Praha) a kolegové z oddílu Kreisinger a Štefko,“ přibližuje průběh závodu Frei.

Později se na čele usadila trojice kroměřížských borců, která si diktovala své tempo. Po zrychlení se neudrželi Pechek s Vojákem, na pátém kilometru nedokázal vzdorovat ani Havlíček. „Zhruba dva kilometry před cílem začal odpadat i můj trenér Róbert Štefko,“ říká Martin. O držiteli titulu mistra republiky rozhodovalo posledních osm set metrů v nejprudším stoupání mezi dvojicí Frei – Kreisinger. Více sil na finiš zbylo druhému jmenovanému, jenž asi čtyři sta metrů před cílem nastoupil a vyhrál v čase 34:59 minuty. Frei doběhl o osm vteřin později. „I tak jsem spokojen. Vylepšil jsem si osobák, který měl na stejné trati hodnotu 36:23. Navíc jsem si poprvé připsal ´skalp´ svého trenéra Štefka,“ říká Martin spokojeně. Stříbrná medaile je náplastí po trápení z úvodu sezony.

V Krkonoších se naplnilo Martinovo tušení dobrého výsledku. „Po soustředění v Babylonu jsem cítil, že by to mohlo být na medaili. Věřil jsem, že to konečně musí přijít, když se dám zdravotně do pořádku a budu moci zase naplno trénovat,“ dodává běžec, jehož ve středu 18. srpna čeká na domažlické Střelnici závod v rámci 45. ročníku Chodské 1500, v září by zřejmě měl startovat na divokou kartu na mistrovství světa v běhu do vrchu. Posledním velkým závodem bude říjnový Pohár mistrů evropských zemí, v němž bude AK Kroměříž obhajovat 3. místo.