V Rokytnici startovali nejlepší čeští běžečtí vrchaři, a to jak mezi juniory, tak mezi dospělými. Pořadatelé připravili devítikilometrovou trať s řadou náročných stoupání i seběhů. Navíc start byl ve dvě hodiny odpoledne, a tak se běžci museli vyrovnat s úmorným vedrem. „Věděl jsem, že je tam velká konkurence, navíc v mé kategorii juniorů nastoupili největší adepti na účast na ME Ondřej Fejfar s Radkem Drozdem z Jeseníku,“ vrací se k úspěšnému vystoupení v Rokytnici Jiří Voják.

„Po třech, čtyřech stech metrech následoval doslova kilometrový ´prďák´, přesto jsem se držel v čelní skupince spolu s muži. Navíc jsem měl největší soupeře, Fejfara s Drozdem, dvacet, třicet metrů za sebou. Po pátém kilometru jsme běželi přes horskou louku, kde bylo řádně cítit extrémní horko, které panovalo.“ Přesto se rodák z Kouta pohyboval na desátém místě a náskok před juniorskými favority neustále zvyšoval. „V posledním úseku skoro tři kilometry tvořilo táhle stoupání a závěrečných pět set metrů bylo tak nakloněných, že se v podstatě nedalo běžet. Závod byl hodně náročný a já jsem rád, že jsem začátek ´nepřepálil´ a nakonec běžel v pohodě,“ radoval se v cíli Voják, který skončil celkově sedmý a jako nejlepší z juniorů. Zajistil si tak účast na evropském šampionátu v běhu do vrchu, který se koná 5. července ve Francii.

Už ve středu 13. června čeká mladého běžce z Kouta start na juniorském mezinárodním atletickém klání, ve kterém změří síly s talenty čtyř zemí. Kromě ČR budou startovat naděje atletiky Chorvatska, Maďarska a Slovinska. Jiří Voják poběží 5 kilometrů.

Kromě Vojáka se na nominačním závodě v Rokytnici představil také jeho bývalý sparingpartner a domažlický rodák Martin Frei, nyní běžec AK Kroměříž. „Šest kilometrů jsem se držel v čelní skupině, pak přišly dva prudké seběhy a v těch jsem ztratil, což se ukázalo jako rozhodující. Nakonec jsem skončil celkově osmý a mezi vysněnou čtyřku jsem se nevešel. Mrzí mě to, ale na druhé straně jsem toho v běhu do vrchu moc nenatrénoval,“ bral sportovně neúspěch Martin Frei.

Ten ovíkendu nastoupí v Třinci v rámci atletické I. ligy v barvách AK Kroměříž v běhu na 5 km a hodlá si na něm vylepšit osobní rekord, kterým doposud je čas 15:37 minuty. „Nejraději bych pokořil hranici patnácti minut. Podle absolvovaných tréninků na to mám. Bude však záležet na tom, jak bude závod rozběhnut, také na počasí a samozřejmě na mně samotném,“ dodává Frei.