Po startu, který obstaral výstřelem František Novák st., se běžci vydali Draženovem směrem k silnici na Babylon. Na metě jednoho kilometru se na čele „utrhla" dvojice Tomáš Plojhar a Ondřej Váchal. Toto duo spolu vydrželo zhruba třetinu trati, poté se Plojhar začal Váchalovi vzdalovat a běžel si pro premiérové vítězství v Novoročním běhu mezi muži. Rozhodující náskok si vypracoval mezi stoupáním z křižovatky od Újezda a dlouhým seběhem do Petrovic. „Ondra se mnou držel tempo nějaké dva kilometry, poté jsem zrychlil a po výběhu z Petrovic jsem si náskok víceméně hlídal," popsal rozhodující fázi závodu osmnáctiletý vítěz, který cílovou pásku před statkem U Podestátů proťal v čase 22:21. K Váchalovi se začala přibližovat trojice Martin Voják, Ondřej Teska a Josef Veber. Ta ho nakonec na cyklostezce před Draženovem dostihla. Voják si lépe rozvrhl síly a lepším závěrem si doběhl pro druhé místo v čase 23:04, což bylo o deset vteřin rychleji než Váchal. Mezi zástupce domažlických Mílařů se ještě vklínil Teska (Lesy ČR Domažlice), který vybojoval třetí místo. Elitní čtveřici potrápil Josef Veber, který časem 23:20 s přehledem zvítězil v kategorii mužů nad 40 let. Druhému Švarcovi borec z LK Tatran Chodov nadělil téměř 80 vteřin. Příjemným překvapením bylo i páté místo v hl. kategorii, které vybojoval v kvalitním čase 24:16 Stanislav Kokaisl, hlavně v mládežnických kategoriích výborný běžec na dráze.

S Martinem Freiem, který tentokrát nebojoval o vítězství, strávil druhou část na trati Martin Váchal, kterému to vyneslo vítězství mezi padesátníky. S časem 26:05 porazil o šestnáct vteřin druhého Šroubka z Plzně. O půl minuty pomaleji běžel Jakub Selnar, který reprezentoval mládežnické družstvo fotbalové Viktorie Plzeň a v běhu slavil vítězství v kategorii dorostenců.

To, že 40. ročník patřil nastupující generaci, se potvrdilo i v kategorii žen do 35 let, kde zazářila Barbora Beroušková. V šestnácti letech překonala zkušenější soupeřky, včetně loňské vítězky Petry Kavijové (nově již Dolejšové). Vítězka stlačila čas těsně pod hranici osmadvaceti minut. Boj o první místo byl ale velmi napínavý, jelikož reprezentantka Sport Clubu Plzeň Beroušková zvítězila nad Dolejšovou o pouhé tři vteřiny. Další minutu ztratila třetí v cíli Vendula Peteříková z ASK Slavia Praha.

Ženám nad 35 let kralovala stálice Stanislava Forsterová (SC Marathon Plzeň), která s časem 28:15 nedala soupeřkám šanci.
V hojně obsazené kategorii mužů nad 60 let se z prvenství radoval Karel Fait z AGP Domažlice (29:53), vítěz prvního ročníku závodu z roku 1977. Na rivala Jiřího Královce z Mílařů Domažlice tentokrát čekal v cíli něco málo přes minutu a půl. Královec si v závěru pohlídal druhé místo před dotírajícím Václavem Šůchou ze Stříbra.

Organizátoři z SK Draženov nadšení z překročení hranice stovky účastníků připravili pro nejlepší v každé kategorii hodnotné ceny, letos hlavně ve formě energetických doplňků a sportovní výživy. Zároveň v letošním roce premiérově přichystali tištěná čísla a tak všichni závodníci mají i tuto vzpomínku na 40. ročník Novoročního běhu. (ova)