Čest Mílařů letos zatím zachraňovaly hlavně ženy

Domažlice - Bez největších opor, Jiřího Vojáka a Martina Chlady, absolvovali Mílaři Domažlice úvodní část letošní sezony. Ani absence obou reprezentantů ale neznamenala, že by oddíl vyklidil stupně vítězů. O úspěchy a přísun medailí se letos většinou staraly dívky ze skupiny trenéra Jiřího Královce.

24.8.2013

Jana Hinterholzingeroá a Jana Brantlová.Foto: Deník/ Václav Tauer

Ostrá sezona začala na konci března Mistrovstvím ČR v přespolním běhu v Horažďovicích. Nadějná Alexandra de Soussa tam mezi staršími žákyněmi skončila dvanáctá z osmatřiceti. Martin Voják zde závodil v mužích a byl šestnáctý z jednapadesáti. Druhým vrcholem úvodu sezony bylo v červnu v Jablonci nad Nisou republikové mistrovství na dráze, na které se probojovalo osm zástupců Mílařů Domažlice, což je samo o sobě na tak malý oddíl úspěch. Jednu ze dvou bronzových medailí získala překvapivě leč zaslouženě Jana Brantlová v závodě na 2000 m překážek. Další medaili za třetí příčku v hodu oštěpem získal Martin Svatoš. Junior ze skupiny Davida Sekeráka výkonem 62,01 m potvrdil příslušnost k české špičce, ale ´povolávák´ do reprezentace mu kvůli jedinému přešlapu unikl. Zklamáním bylo čtvrté místo loňské mistryně republiky v hodu oštěpem Anety Chodorové.

Za zmínku ještě stojí pátá místa velkého bojovníka Filipa Cenefelse v běhu na 3000 m překážek a Jany Hinterholzingerové v běhu na 3000 m. Talentovaná běžkyně se k závodění vrátila po osmnáctiměsíční pauze zaviněné nemocí. Povzbuzena výsledky s trenérem Jiřím Královcem zariskovala a počátkem června zkusila kvalifikační závod v běhu do vrchu v Ostravici, kde se výhrou nominovala jako jediná česká juniorka na mistrovství Evropy. V bulharském Borovetzu se však projevila krátká příprava a Jana s respektem k soupeřkám i trati doběhla šestadvacátá, přitom o dva roky dříve v Turecku byla devátá.

Další úspěchy přidala Jana Brantlová, která na mezinárodním mítinku v Praze pátým místem v závodě na 3000 m překážek pomohla k zisku bodů družstvu AC Tepo Kladno, kde hostuje. Výtečně si vedla i ve své doplňkové disciplíně, triatlonu. Nejprve 23. července vyhrála v kategorii juniorek pohárový závod v Mělníku, v Telči o týden později byla druhá.

Domažličtí Mílaři byli vidět i na závodech v sousedním Bavorsku. Hinterholzingerová se v Chamu stala celkovou vítězkou běžeckého závodu mezi třiaosmdesáti přítomnými ženami, Jiří Konop vyhrál ve Furthu im Wald půlmaraton mezi muži nad 60 let a Norbert Švarc skončil mezi ´čtyřicátníky´ třetí. Úspěchem je i páté místo Jiřího Konopa mladšího.

Závěr úvodní části sezony je tradičně ve znamení soustředění na Srubu v Babylonu, kde začíná příprava na další část ´běžeckého roku´. Letos měl kemp třicet účastníků, k nim se připojili lyžaři, kteří byli na soustředění v Peci a absolvovali s běžci i prestižní testovací závod na Čerchov, což je šest kilometrů běhu a lezení po ´modré´.

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.