Děti závodily v okolí zázemí Chospílu. Ten byl pro běžce opět díky „Lesním mužům" ideálním prostředím. Pro dospělé kategorie byl připraven okruh dlouhý 4900 m, asi o 300 m delší než v loňském roce. Muži nad 60 let a ženy nad 35 let jej běželi jednou, zbylé kategorie dvakrát. Zvláštností závodu je intervalový start po 30s po vzoru lyžařských závodů.

Ženskou kategorii ovládla domácí Kateřina Beroušková, dva okruhy zvládla za 49:04. Na druhou Vendulu Fronkovou čekala v cíli dvě minuty. Třetí byla Libuše Tichá z Brnířova. Mezi ženami nad 35 let vyhrála Stanislava Forsterová před Annou Fronkovou.

Šedesátníky vyhrál Jan Menšík z dalekého Jablonce nad Nisou v čase 23:06, o minutu a osmnáct sekund později doběhl trenér domažlických Mílařů Jiří Královec, kterého na stupně vítězů doprovodil oddílový kolega Jiří Konop. Mezi padesátníky znalost náročné trati prokázal domácí Petr Kuželka, který porazil s časem 44:47 taktéž postřekovského Pavla Berouška, mj. organizátora celého seriálu závodů Běžec Chodska. O další tři minuty více na trati strávil Vladislav Razým ze Sport Clubu Plzeň. Kategorie mužů nad 40 let byla už tradičně záležitostí zástupců Mílařů Domažlice – zvítězil Norbert Švarc v čase 41:43, druhý byl Vítězslav Fronk a třetí Pavel Strnad z Domažlic.

V elitní kategorii postrádal domažlický Mílař Jiří Voják tradiční rivaly, ať už se jedná o zraněného Petra Kamice, Martina Freie připravujícího se na ultramaratony či Radka Veselého s Ondřejem Váchalem, kteří dali přednost závodům na dráze. Cestu za šestým vítězstvím v šestém závodě seriálu mu tak měl nejvíce znepříjemnit lyžař Vladislav Razým. Nestalo se tak. Voják si s postřekovskými kopci poradil nejlépe a trať dlouhou 9800 zvládl za 37:39, druhý Razým potřeboval na zdolání Chospílu 40:17. Třetí místo trošku překvapivě bral osmnáctiletý mladík Pavel Burt, který trénuje společně s plzeňskými lyžaři a závodem si zpestřil přípravu.

„Trať byla perfektní, nebyla rozmáčená. Trošku mě překvapilo, že se protáhlo stoupání do nejprudšího kopce, což pro všechny bylo dost výživné. Intervalový start pro mě byl výhodou, jelikož jsem startoval jako poslední, a tak jsem měl přehled o tom, jak na tom průběžně jsem. A když jsem během závodu soupeře postupně předbíhal, mohl jsem běžet v pohodě. Velký dík patří celé rodině Beroušků, která tak pěkný závod připravila," shrnul své dojmy z trati a vysekl poklonu organizátorům vítězný Jiří Voják.

„Jsem moc ráda, že ohlasy ze závodu jsou pozitivní, chtěla bych také poděkovat sponzorům, obci Postřekov, OaS Český les, Včelařství Thomayer, Prodej pstruhů Krutina, Český Kanafas a dalším, díky kterým se podařilo zajistit suprové regionální ceny. Sama za sebe jsem ráda, že se závod povedl, a do příštího roku se budeme snažit zase něco vylepšit, aby se k nám závodníci rádi vraceli," dodala ředitelka Katka Beroušková.

Další honba za body do pořadí seriálu Běžec Chodska se koná 30. května na Grand Prix Chodsko. ⋌Autor: Ondřej Váchal