Pořadatelé museli být spokojeni s menší účastí v dětských kategoriích, v mládežnických (starší žáci, dorostenci) museli počítat s úbytkem, jelikož se ve stejný den konal krajský přebor v přespolním běhu v Střelských Hošticích, kde několik závodníků startovalo.
Novinkou v letošním ročníku byl vložený závod „Běž, jak můžeš" pro všechny kategorie, kde si laická veřejnost mohla během či chůzí vyzkoušet kilometrový okruh, který hlavní kategorie mužů později zdolávala pětkrát.

Po vyhlášení výsledků dětských kategorií se zhruba v poledne na startovní čáru postavily dorostenky a ženy. Dvoukilometrovou trať dorostenek zvládla nejrychleji Barbora Šambergrová z Olympu Praha v čase 7:43. Mezi ženami se pořadí na tříkilometrové trati měnilo v každém kole. Vedení si během závodu držela Vendula Fronková, která postupem času náskok navýšila a tři kilometry zaběhla za 12:23. Druhé místo v prvním kole držela domažlická Mílařka Lucie Prokešová před oddílovou kolegyní Janou Brantlovou a před mladičkou Barborou Berouškovou, která už zvítězila v kategorii starších žákyň. Ve druhém kole se na stříbrnou pozici dostala Brantlová a na této pozici doběhla v čase 12:49 i do cíle. Prokešová tempo neudržela a v posledním okruhu se před ni dostala i Beroušková (LK Tatran Chodov), byla jen o sedm sekund za domažlickou triatletkou. Ženy nad 35 let vyhrála stylem start cíl Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň (13:00).

Dvacet minut po poledni byla odstartována hlavní kategorie mužů, které čekala pětikilometrová porce okořeněná výběhem pětatřiceti schodů v každém okruhu. Navíc byla letos trať ztížená pracemi na nové kanalizaci v obci.

Po dlouhé zimní přípravě byli všichni v očekávání, kdo jak na tom bude, a čekal se velký boj o body do seriálu Běžec Chodska. Po úvodním výstřelu vypálili nejrychleji favorité na zisk medailí Voják, Frei, Kamic, Veselý a Váchal. Vytvořila se tak očekávaná skupinka, která byla mohutně povzbuzovaná fanoušky na obávaných schodech. Skupina spolupracovala a vydržela svižné tempo pospolu dva okruhy. V tom druhém ukázal připravenost na schody Kamic, který je doslova „vyletěl". První trhák v závodě připravil ale domáci Jirka Voják v náběhu do třetího okruhu. „Cítil jsem se dobře už v prvních dvou kolech, kdy jsme běželi v silné skupině, ale věděl jsem, že Kout je těžký závod, tak jsem zaútočil až v náběhu do třetího kola. Poté jsem si už získaný náskok kontroloval. Chtěl bych poděkovat také fanouškům, kteří mě v posledních dvou kolech v náročné pasáži nad schody hodně podpořili, domácí vítězství těší o to víc," popsal vývoj závodu a bouřlivou atmosféru letošní vítěz. Na závod potřeboval čas 16:22.

Druhou pozici dlouho držel Martin Frei (AK Kroměříž), ale nakonec měl v závěrečném okruhu více síl bělský Petr Kamic, ten doběhl v čase 16:41. Frei strávil na trati o šest vteřin déle. V těsném závěsu za Freiem o další čtyři vteřiny později finišoval Radek Veselý, který předstihl Ondřeje Váchala (oba Mílaři Domažlice). Ve čtyřicátnících zvítězil lehce nachlazený Norbert Švarc, tomu stačilo na pět kilometrů 18 minut a 36 vteřin. Na stupně vítězů ho doprovodil Vítězslav Fronk, ten byl na trati zhruba o půl minuty déle, a bronz bral za oběma zástupci Mílařů Domažlice Petr Höll z Chodova. Padesátníky bez větších problémů ovládl chodovský Pavel Beroušek před Karlem Voráčkem z Dolan. Při neúčasti Jiřího Královce měl snažší cestu k vítězství Karel Fait z AGP Domažlice. Tento běžecký nestor vyhrál šedesátníky v čase 22:27. Jediný startující mezi muži nad 70 let byl nejstarší účastník závodu Bohumil Valtr, který postrádal kolegu Františka Märze. Ten se letos ujal role organizátora a pořadatele 40. ročníku oblíbeného závodu a s účastí i chodem závodu mohl být spokojen. Zpestřením sobotního setkání běžců byla i autogramiáda veleúspěšného atleta Vlastimila Zwiefelhofera z Klatov. Dalším závodem v seriálu Běžec Chodska bude 11. dubna Bělská pětka. ⋌(ova)

Kompletní výsledky najdete v galerii u článku!