Běžec Adidas teamu ČR Martin Frei vyhrál v novém traťovém rekordu 2. ročník závodu Chodsko Grand Prix. Devětatřicet závodníků a závodnic zavedla bezmála desetikilometrová trať do míst, kde se psala historie Chodů. Po startu v Klenčí se běžci ukryli do stínu lip Lomikarovy aleje a kolem sídla tohoto šlechtice, jehož Jan Sladký Kozina vyzval do roka a do dne na boží súd, zamířili přes Šnajberk do rodiště nejslavnějšího z Chodů. Z Újezda je čekal náročný výběh na Hrádek, kde byl cíl podniku řazeného do seriálu Běžec Chodska.

Prvním, koho mohl moderátor Petr Jančařík v cíli vyzpovídat, byl Martin Frei, který vyhrál stylem start – cíl a časem 33:00 minuty vylepšil rekord trati stanovený v loňském roce Jiřím Vojákem. Ten letos neměl možnost prvenství obhájit, protože se na Moravě pokoušel kvalifikovat na evropský šampionát v běhu do vrchu. „Na závod jsem se těšil, z mapy bylo zřejmé, že se poběží po krásných místech na Chodsku, která mám rád, trénuji tu. Závod běžím poprvé, ale nadchl mě a bude – li to možné, za rok poběžím zas," řekl vítěz. Jeho trenérka nebyla nadšená, že se chce zúčastnit závodu ve svém rodišti, ale konkurence mu umožnila běžet na pocit, s rezervou a až v závěrečném stoupání vystupňovat tempo. S tříminutovým odstupem za ním se u Chodské chalupy objevil bělský Petr Kamic, třetí spatřil sochu svého slavného jmenovce strážský Tomáš Kozina.

Hlavní ženskou kategorii a poukaz na pobyt v pivních lázních v Chodové Plané vybojovala časem 0:42:53 Stanislava Forsterová, která závodí za SC Marathon Plzeň. „Neběží se moc dobře, když závod absolvujete sám. Nebyla jsem nejlepší, ale Vendula Peteříková měla na šestém kilometru nějaké zdravotní problémy," uvedla vítězka. Její největší soupeřka Peteříková byla kvůli zranění nucena závod pod závěrečným stoupákem vzdát. Vloni v tuto dobu hrála za domažlickou Jiskru tenis, letos si účast u kouče Petra Bufky vyškemrala. Strašně moc chtěla závodit. „Vše bylo v pořádku, pod kopcem se ale náhle ozvala prudká bolest v achilovce. Už jsem to jednou měla, tehdy to byl zánět a čtyři měsíce jsem nemohla závodit, tak jsem z toho trošku zdeptaná," svěřila se Peteříková v cíli, kam ji přivezli. „Když mě Stáňa předbíhala, ptala se co mi je a chtěla zastavit, ale já ji řekla, ať běží dál," dodala smutně. Druhá byla Vendula Fronková z AC Domažlice. Anna Fronková z oddílu Mílaři Domažlice, v čase 0:45:46 vítězka další ženské kategorie, kromě poháru dostala soudek borůvkového piva od sponzora závodu.

Nejstarší veteránskou kategorii běžců nad šedesát let vyhrál časem 0:45:10 Karel Fait st. z AGP Domažlice, a ani on se netajil radostí z vítězství v jednom z nejhezčích, ne – li úplně nejhezčím závodu na Domažlicku. Druhý byl Jiří Konop Jiří z SK Chodsko Chodov, třetí František März narozený v roce 1943 z TJ Sokol Kout na Šumavě. V ´padesátnících´ vyhrál Antonín Pospíšil z TJ Tlučná v čase 0:39:11, následován domažlickými Mílaři Pavlem Berouškem a Miroslavem Bendou.

Z běžců nad čtyřicet let se z vítězství v čase 0:38:22 radoval další reprezentant Mílařů Domažlice Norbert Švarc, který měl letos útočit na republikový titul v triatlonu, ale zranění jej vyřadilo na dva měsíce z přípravy. Druhý doběhl Martin Váchal Martin z LK Tatran Chodov, třetí  byl Zdeněk Procházka z Aces Team Karlovy Vary. Mezi juniory měl snadnou úlohu Ondřej Váchal z Mílařů Domažlice, který závodil ve své kategorii jako jediný a vyhrál v čase 0:38:09. V absolutním pořadí mu patřila pěkná čtvrtá příčka.

Organizátoři závodu byli pokojeni, počasí jim přálo a borce přišlo povzbudit poměrně dost diváků. „Obdivuji, jakých sportovních výkonů jsou běžci mého věku schopni. Sám už jsem byl vyzván, abych se zúčastnil, ale nechci tento krásný závod narušit příjezdem záchranné služby," rozesmál přítomné Luboš Hais, který je spolu s Václavem Hrbáčkem majitelem společnosti Hrbáček.

Výsledky 2. ročníku Chodsko Grand Prix

Kategorie: junioři 1994 - 1997

Startovní číslo Příjmení a jméno Rok narození Sportovní klub Čas v cíli Pořadí v kategorii Poznámka

22 Váchal Ondřej 1994 Mílaři Domažlice 0:38:09 1

Kategorie: MA) muži do 39 let (1973 - 1994)

19 Frei Martin 1986 Adidas Team ČR 0:33:00 1
30 Kamic Petr 1982 Bělá n. R. 0:36:16 2
32 Kozina Tomáš 1975 Domažlice 0:37:32 3
8 Veselý Radek 1992 LK Tatran Chodov 0:38:57 4
33 Cihlář František 1980 TJ Dynamo H.Týn 0:39:51 5
31 Cenefels Filip 1994 Mílaři Domažlice 0:40:34 6