O Vojákově účasti na šampionátu se rozhodlo v sobotu v Perné u Mikulova, kde se elita českých vrchařů utkala o dvě zbylá místa v reprezentaci. Další dvě byla blokována pro Petra Pechka a Roberta Krupičku, kteří se pokoušejí o splnění limitu na olympiádu, a proto dostali divoké karty.

Do hlavního závodu na 13,3 kilometru s převýšením 850 metrů na jihu Moravy se přihlásilo třicet běžců. Hned po startu se na čele spolu s třiadvacetiletým reprezentantem oddílu Mílaři Domažlice usadila skupinka ´tří bé´, čili Bajza, Brýdl a Blaha. S prvně jmenovaným Voják ve druhém z celkových čtyř kol nastoupil a postupně si vypracovali náskok na svoje pronásledovatele. „Trať byla členitá, v poměrně prudkých sebězích mi o hlavu menší Bajza poutekl, ve výbězích a lesních schodech jsem ho ale zase dotáhl. V posledním seběhu mi opět utekl, a protože třetí závodník na mne ztrácel minutu, tak jsem si hlídal druhé místo, které znamenalo jistotu, že pojedu na Evropu," přiblížil Voják průběh závodu nazvaného Běh přes Tabulovou horu.

„Jirka podal dobrý výkon a potvrdil, že v bězích do vrchu patří k absolutní české špičce. Na Turecko teď zaměříme jeho přípravu, ale tamní trať vede nahoru dolů a seběhy jsou bolestí domažlických běžců, takže se spíše čeká úspěch reprezentačního družstva, než individuální," říká Vojákův trenér Jiří Královec. I on by se měl jako člen české výpravy do Turecka vypravit.

Třiadvacetiletý běžec z Kouta na Šumavě už v Turecku závodil v loňském roce, kdy v souboji s evropskou špičkou obsadil třicátou příčku. Zatím nejlepšího umístění ale dosáhl už o rok dříve na šampionátu v Bulharsku, kde byl celkově třiadvacátý a druhý nejlepší z Čechů.

U Mikulova se o čtyři volné ´vstupenky´ na evropský šampionát utkali i junioři. Mladší bratr Jiřího Vojáka Martin si ve výborně obsazeném závodě na 7,3 km s převýšením 450 m, v němž nechyběli ani nejlepší čeští běžci na dráze, ´vyčistil hlavu´ po maturitě a doběhl sedmý. Jeho oddílový kolega Martin Chlada byl osmý.

Závod juniorek na 4,3 km vyhrála Jana Brantlová z Domažlic. O tom, zda se rovněž do Turecka podívá, bude 25. června jednat předsednictvo atletického svazu, které rozhodne o definitivní nominaci českých vrchařů.