Na opavském stadionu Chodové nastoupili za velmi hlasitého skandování a bojovně pomalováni v klubových modro-bílých barvách. Po celodenním klání na jejich kontě nakonec zůstalo 109,5 nasbíraných bodů, což tým řadilo na skvělé 5. místo v baráži, což v součtu s účastníky extraligy znamená 11. místo v pořadí družstev v České republice. To je nejlepší umístění atletů AC Domažlice v historii!
Hlavní podíl na úspěšném vystoupení družstva z Domažlic měli sprinteři. Nadějný dorostenec Matěj Nádhera pro družstvo získal hned 20 bodů. Ve sprintech bodoval i Jan Valášek ziskem 14,75 bodu či nedávný juniorský reprezentant Jan Peták – 11,75 bodu.

Ovšem i další bodové zisky ze sprinterských disciplín byly velmi dobré – David Richter – 10 bodů, Václav Váchal – 8,75, bodu.
Šestnácti body přispěli do konečného součtu půlkaři. Zde prodali nejlépe svoji formu Martin Šilhavý – 8,75 bodu a Šimon Ekl – 7,25 bodu. Delší distanci běžela triatlonová posila AC Tomáš Plojhar a nevedl si vůbec špatně. Důkazem je šest vybojovaných bodů.

Slabší obsazení měli domažličtí atleti v překážkových bězích a technických disciplínách, kde na ně jejich soupeři získali dost bodů. Ve skocích se prosadil Jan Tauer (3 body), ve vrzích René Hamberger (5 bodů) a Václav Carda (3 body).

Mladý tým AC Domažlice má určitě šanci podobný výsledek zopakovat. Do příštího roku by ale bylo ještě potřeba soupisku doplnit o jednoho až dva skokany a k lepšímu bodovému zisku vy pomohl také jeden kvalitní vrhač.

„V letošním ročníku se u nás v klubu sešla vyborná sestava atletů, kteří nejenže podávali skvělé výkony na dráze, ale rovněž se vzájemně podporovali, fandili si, žili velmi soudržně i mimo ligu a baráž tento trend jednoznačně potvrdila. Myslím, že jsme pátým místem v prolínací soutěži o účast v nejvyšší soutěži a celkově jedenáctým místem ze všech mužských týmů v České republice prokázali, že v našem klubu se dělá výborná atletika. Výkony, výsledky, ale i vystupováním celého týmu to byla v Opavě i velmi pozitivní prezentace Domažlic. Byli jsme vidět, byli jsme slyšet a to doslova,“ zhodnotil účinkování svých svěřenců vedoucí družstva AC Domažlice Petr Konop.

Výbornou atmosféru uvnitř družstva potvrzuje i půlkař a v podstatě kapitán týmu Martin Pivoňka: „Pro všechna ostatní družstva začínala baráž až sobotním dopolednem, ale pro nás vše začalo už o den dříve. Cestou do Opavy jsme byli výborně naladěni, připravovali a nacvičovali jsme různé pokřiky, chorály a hesla. Touha vybojovat pořádný výsledek byla patrná už od prvních minut naší cesty. Před odjezdem na stadion jsme se patřičně připravili. Trubky, vlajka a hlavně bojové barvy! Obličej a vlasy jsme měli zbarvené do týmových barev. To byl další impulz pro náš výkon. Na konci proběhlo závěrečné focení, bouchnutí šampaňského a vítězné kolečko, i když jsme se vítězi nestali! Během toho jsme si vysloužili uznalý potlesk od ostatních týmů. Máme dost mladý tým, takže si myslím, že v budoucnu bychom mohli zase o takovýto výsledek zabojovat.“

A jak barážové zápolení viděl domažlický rodák a skokan AC Domažlice Jan Tauer? „V první řadě mě nadchla atmosféra. Trenér nám před závodem řekl, ať si to pořádně užijeme a my to splnili na sto procent. V Opavě jsme byli rozhodně nejhlasitějším týmem. Od začátku do konce jsme se vzájemně povzbuzovali. Já skákal tradičně do dálky a do výšky. Dálka nakonec byla jednoznačně nejlepším závodem celé sezony. Zlepšil jsem si své letošní osobní maximum na 679 cm bohužel s nepovoleným větrem. O centimetr jsem se vešel mezi osm nejlepších skokanů – finalistů. Na výšku jsem šel hned z doskočiště dálky, sotva jsem stihl přezout tretry, takže výsledek – bída. Krátkou A štafetu jsme bohužel nepředali na poslední předávce a dlouhá B štafeta byla už jen třešínkou na dortu. Druhý běh jsme vyhráli stylem start cíl.“ Autor: Zdeněk Šilhánek