Sportovcem Domažlicka za rok 2012 se stal český reprezentant v běhu do vrchu Jiří Voják z Kouta na Šumavě. Vítěz seriálu závodů Běžec Chodska 2012 byl nejlepším z Čechů na Mistrovství světa v běhu do vrchu v Itálii, uspěl i na mistrovství Evropy a v extrémním závodě štafet Dolomitenmann dokonce vyhrál běžeckou část mezi amatéry. „Vloni jsem zažil asi nejlepší sezonu kariéry, přesto jsem se před vyhlášením ankety jako favorit necítil, říkal jsem si, že bych mohl skončit do pátého místa. Nominována byla řada úspěšných sportovců, kteří měli na vítězství, o to více mě titul těší. Získal jsem jej už potřetí v historii. Moc si toho vážím, protože je to zhodnocení celé sezony. A pro každého sportovce je úspěch v takové anketě motivace do další sezony," uvedl svěřenec trenéra Mílařů Domažlice Jiřího Královce. Na pomyslném trůnu vystřídal kdyňského kuželkáře Viktora Pytlíka.

Už dvacátý ročník ankety, kterou poslední léta pořádá Svazek obcí Domažlicko, Sportovní unie Domažlicka a hostitelské město, byl ve znamení cyklistiky. Nástup tohoto sportovního odvětví dokládá druhá příčka Boženy Kučerové z Velosportu Domažlice, která vloni mimo jiné vyhrála seriál kriterijních závodů Giant liga, ale i páté místo Petra Šindeláře ze stejného klubu. Ve výčtu jeho úspěchů figurují umístění v závodech Král Šumavy, Jabkoty´s Mile, Malevil Cup Maraton a v seriálu závodů horských kol Kolo pro život.

Cyklistiku, byť dráhovou, přijel z Brna do Staňkova zpopularizovat Pavel Kelemen, rodák z Brnířova u Kdyně. ´Kometa´ české dráhové cyklistiky dodala večeru hvězdný náboj, neboť zájemcům představila svůj speciál hodnotou se blížící luxusnímu autu, ale také holinky, v nichž kráčela česká výprava při zahájení olympijských her v Londýně. Poděkovat za reprezentaci rodné obce přišel mladému olympionikovi starosta Brnířova Zdeněk Šup a s obřím dárkovým košem pak museli Kelemenovi z pódia pomáhat!

Neméně bouřlivý potlesk, především z míst, kde seděla výprava z Dílů, provázel vítěze ankety čtenářů Domažlického deníku. Ti ze všech nominovaných jednotlivců vybírali svoji vlastní hvězdu. Ziskem 977 bodů se jí stal František Škultéty, opora HC Díly a CSKA Domažlice. Druhý v pořadí skončil Zdeněk Kruml, fotbalista Staré gardy Jiskry Domažlice (880 bodů) a třetí byla gymnastka TJ Sokol Domažlice Dana Hálková (484 bodů). Celkem čtenáři doručili 670 platných anketních lístků. Také Škultéty zahrnutý poctami a dary od pořadatelů, zástupce redakce i starosty Dílů Vlastimila Anderleho se při cestě z pódia bez pomoci přítomných fanoušků dílského hokeje neobešel.

Sportovcům vedle zástupců pořadatelů ankety přišli poděkovat za dobrou reklamu a reprezentaci i starostové z obcí, kde bydlí. Výjimkou byl Holýšov, který příjemně zmátl moderátora vysláním místostarostky Hany Valachovičové, dále se omluvil starosta Postřekova a chyběl i zástupce Meclova. Nejčastěji absolvoval cestu na pódium starosta Domažlic Miroslav Mach, celkem šestnáctkrát. Mezi desítkou nejlepších sportovců v kategorii mládeže byli totiž z Domažlic hned čtyři, další tři mezi dospělými.

Kategorie mládežnických a dospělých kolektivů Domažlice ovládly zcela, když kdyňské kuželkáře za postup do třetí ligy nikdo nenominoval, stejně jako fotbalové lídry krajského přeboru z Kolovče. Zatímco mezi mládeží katapultoval na vrchol titul z mistrovství republiky štafetu dorostenců z AC Domažlice, mezi dospělými slavili úspěch domažličtí volejbalisté za historický postup do druhé ligy. Jejich zástupci dorazili, ačkoli ten večer měli oddílovou výroční schůzi.

Rozčarování mezi pořadateli ankety, přítomnými sportovci i hosty vzbudila neúčast zástupců fotbalové Jiskry, která přes úspěchy v jednotlivcích i kolektivech do Staňkova nevyslala nikoho, a tak starosta města neměl při trapných chvilkách komu ocenění předat.

Zcela opačný přístup k anketě zaujali mladší žáci HC Domažlice. Přestože je druhý den časně ráno čekala cesta na mezinárodní turnaj v Deggendorfu, dorazili v hojném počtu a v dresech, svojí bezprostředností přispěli k dobré atmosféře večera.

Stalo se už tradicí, že v závěru pořádající město či obec ocení svoje zasloužilé sportovce. Do Síně slávy byli letos uvedeni bývalý brankář, funkcionář a rozhodčí František Pittr za oddíl kopané TJ Sokol Krchleby, Anna Glaserová, členka, cvičitelka a starostka TJ Sokol Staňkov a držitel Zlatého odznaku Mezinárodní letecké federace Zdeněk Šustr z Aeroklubu Staňkov. Posledním, komu se dostalo cti, byl fotbalista, vedoucí mužstev a sekretář FK Staňkov, Jiří Výrut.

„Vím, že sport bolí a je třeba jej podporovat, třeba i formou takovéto ankety. Šlo opět o důstojnou oslavu sportu a sportovců Domažlicka. Staňkovští se role hostitelů ujali na výbornou," zhodnotil průběh večera předseda pořádajícího Svazku obcí Domažlicko a starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

Kategorie jednotlivců – mládež (bez pořadí)
Tereza Forstová ⋌judo, Judo Club Domažlice
Dana Hálková ⋌sportovní gymnastika, TJ Sokol Domažlice
Teodor Hammer ⋌judo, SK Judo Poběžovice
Robin Knopf ⋌atletika, Mílaři Domažlice
Filip Konopík ⋌řeckořímský zápas, TJ Holýšov
Jan Kozina ⋌basketbal, TJ Jiskra Domažlice
Michal Le Minh ⋌karate, TJ Jiskra Domažlice
Štěpánka Martínková ⋌atletika, AC Domažlice
Martin Pivoňka ⋌atletika, AC Domažlice
Martin Šimáček ⋌plavání, TJ Jiskra Domažlice

Kategorie jednotlivců – dospělí (podle pořadí)
1. Jiří Voják ⋌atletika, Mílaři Domažlice
2. Božena Kučerová ⋌cyklistika, Velosport Domažlice
3. Marek Bauer ⋌fotbal, TJ Jiskra Domažlice A
4. Jan Blacký ⋌basketbal, TJ Jiskra Domažlice
5. Petr Šindelář ⋌cyklistika, Velosport Domažlice
6. Jana Szmigielová ⋌silový trojboj, TJ Sokol Domažlice
7. Jaroslava Záhořová ⋌judo, SK Judo Poběžovice
8. Jan Procházka ⋌fotbal, FK Holýšov A
9. Karel Trněný ⋌rally Profiko rally team Meclov
10. Vendula Peteříková ⋌tenis, atletika, TJ Jiskra Domažlice, FTVS Praha)

Kategorie kolektivů – mládež (dle pořadí)
1. Dorost AC Domažlice ⋌atletika
2. Žákyně TJ Sokol Domažlice ⋌gymnastika
3. Mladší žáci HC Domažlice ⋌hokej
4. Dorost U19 TJ Jiskra Domažlice ⋌basketbal
5. Dorost FK Holýšov⋌ fotbal

Kategorie kolektivů – dospělí (dle pořadí)
1. Muži TJ Jiskra Domažlice ⋌volejbal
2. Muži AC Domažlice ⋌atletika
3. Muži TJ Jiskra Domažlice B ⋌fotbal
4. Muži TJ Jiskra Domažlice A ⋌basketbal
5. Muži TJ Jiskra Domažlice A⋌ fotbal

Sportovec roku 2012 čtenářů Domažlického deníku
František Škultéty z Dílů ⋌hokej, HC Díly a CSKA Domažlice

Sportovní osobnost Domažlicka roku 2012
Pavel Kelemen z Brnířova ⋌dráhová cyklistika, Dukla Brno

Sportovní síň slávy
František Pittr ⋌fotbal, TJ Sokol Krchleby
Anna Glaserová ⋌cvičení, TJ Sokol Staňkov
Zdeněk Šustr⋌ Aeroklub Staňkov
Jiří Výrut ⋌fotbal, FK Staňkov