Na houbaření na Domažlicku asi jen tak nezapomenou dva turisté, kteří se se svými ratolestmi vydali v úterý odpoledne do lesa. V něm se totiž ztratili.

Byli bezradní, a tak zavolali na tísňovou linku 158. Na obvodním oddělení v Domažlicích však v tu chvíli nebyla volná hlídka, tak se v rámci policejní součinnosti vydala po houbařích pátrat jednotka domažlické cizinecké policie, která se právě vracela z kontrolní akce.

Mluvčí cizinecké policie Pavla Lohrová uvedla, že jeden z cizineckých policistů v oblasti sám bydlí a místní lesy a terén, ve kterém se vyskytují bažiny, dobře zná. „Turistu, který se do těch bažin dostane, dokáží velmi vylekat,“ podotkla Lohrová. Do akce byl nasazen i psovod se svým psem Flekem.


Pátrání se rozjelo až za soumraku. Policisté si proto do lesa vzali infradalekohled a termokameru. „I přesto se pohřešované stále nedařilo nalézt,“ pokračovala mluvčí. „Houbaři se totiž snažili bažiny obejít, tak se policistům stále více vzdalovali,“ řekla. Až po desáté hodině večer hlídka vystrašené turisty nalezla. „Objevil je služební pes Flek,“ nechala se slyšet Lohrová s tím, že čtveřici poté hlídka dopravila do nedalekých Nemanic.


Policie eviduje v celé republice několik desítek případů ztracených turistů ročně. Většinou mají šťastný konec. Jeden z letošního 17. června zmínila mluvčí západočeských policistů Pavla Soukupová. „Policisté pátrali po hluchoněmé 62leté ženě, která se vydala na borůvky do lesa u Tymákova směrem na Ejpovice,“ řekla Soukupová. „Policisté nakonec ženu v půl desáté večer našli a byla v pořádku,“ popsala Soukupová.


O takovém štěstí už však nemůže hovořit rodina z Teplicka, která se v září 2007 vydala s dědečkem na houby do lesů u Trojan na Kralovicku. 68letý penzista se v hlubokém lese ztratil. Do pátrací akce bylo tehdy nasazeno přes sto policistů, psovodi i vrtulník. Po důchodci, který se pohyboval o francouzských holích, pátrali několik dní. Marně. Po jedenácti dnech našel jeho tělo v lese náhodný chodec.