Zájezdový autobus plně naložený německými seniory včera po sedmnácté hodině havaroval u hraničního přechodu Lísková na Domažlicku. Z 46 cestujících utrpělo deset lehká zranění, tři z nich odvezly sanitky do nemonice v Chamu.

Nehoda se stala na silnici mezi osadou Černá Řeka a hraničním přechodem. Prázdný návěs kamionu plzeňského autodopravce dostal při dešti smyk a narazil do přední části protijedoucího autobusu. Ten skončil v příkopu, kde se pravým bokem opřel o lesní svah. “Oba řidiči byli v pořádku, alkohol u nich policisté vyloučili,“ uvedla policejní mluvčí Ilona Týmlová.

Na místo se za pár minut sjela více než stovka záchranářů z obou stran hranice, převažovali ti němečtí, neboť nehoda se stala necelé dva kilometry od hranic.

„Ještě než jsme začali s vyprošťováním lidí z autobusu, bylo nutné od jeho dveří odkopat zeminu,“ uvedl velitel zásahu Bohumír Strejc z HZS Domažlice.
Zraněné seniory potom hasiči vyváděli po jednom z autobusu a předali k ošetření do stanu, který na vozovce mezitím postavili němečtí hasiči. Cestující byli hlavně v šoku, někteří potlučení, lékaři ošetřili i několik zlomenin. Zranění dali přednost převozu do německé nemocnice.

“My jsme nikoho transportovat nemuseli,“ řekla novinářům bezprostředně po zásahu mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková.
K nehodě došlo v místě, kde je zúžená vozovka a mostek.

„Tady je každou chvíli nějaká nehoda. Nikde jinde, pouze tady,“ posteskl si řidič z Gleissenbergu, který čekal, až se silnice zprůjezdní.
Ta byla ještě v půl osmé večer doslova ucpána více než desítkou sanitek a přibližně stejným počtem hasičských a policejních vozů.