„Za dobu, co jsem u policie, jsem se s tak vysokým číslem nesetkal," uvedl vedoucí domažlického územního odboru policie Lubomír Martinec.

K tragické nehodě v Holýšově došlo počátkem loňského prosince. Opilý 33letý muž ležel ve dvě hodiny ráno na silnici, když ho svým vozidlem přejel 19letý mladík.

„Řidič Audi se plně nevěnoval řízení a nesledoval situaci na silnici, protože se ohlížel za chodcem, který šel po chodníku a gestikuloval na něho," popsala událost domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Kvůli chvilkovému ohlédnutí přejel řidič částečně do protisměru a přehlédl muže, který na silnici ležel.

„Když mladík viděl, co se stalo, okamžitě přivolal zdravotnickou záchrannou službu a zraněnému muži poskytoval první pomoc až do příjezdu lékaře," připomenula Brožová.

Zranění třiatřicetiletého muže byla však příliš vážná a při převozu do nemocnice jim podlehl.

Z pitvy rovněž vyplynulo, že bezprostřední příčinou smrti byl následek nehody. Mladý řidič je proto podezřelý, že se z nedbalosti dopustil spáchání trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti.

Policisté nyní zjišťuji, jak velký vliv může mít na míru zavinění nehody fakt, že muž ležel uprostřed noci zcela opilý na silnici.

„Samozřejmě něco takového nelze vyloučit. Proto jsme si přizvali znalce z oboru dopravních nehod, aby situaci posoudil," poznamenal Martinec. Požití alkoholu u řidiče policisté vyloučili.

Český rekord v naměřené opilosti drží pravděpodobně řidič Milan Čurda ze Semilska, kterému policisté při nehodě s fekálním vozem před devíti lety naměřili osm promile. Světovým rekordmanem je pak muž z Polska, jemuž v roce 1995 naměřili 14,8 promile alkoholu v krvi.