První polovina letošního roku už je za námi a dopravní policisté bilancují, jaká byla situace na silnicích Domažlicka. Statistiky prvních šesti měsíců jsou v porovnání s loňskem o něco příznivější.

„Za první pololetí letošního roku se stalo celkem 204 dopravních nehod, což je o jedenáct nehod méně než za stejné období v loňském roce," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Při dopravních nehodách vyhasl na okresních silnicích jeden lidský život.

Stalo se tak v lednu na železničním přejezdu u Holýšova. Osobní auto vjelo na přejezd bez závor ve chvíli, kdy svítilo červené výstražné světlo. Vlak jedoucí od Plzně na Domažlice vůz smetl, tlačil ho ještě přibližně 200 metrů a při srážce vykolejil. Čtyřicetiletý řidič na místě zemřel.

I tato nešťastná statistika je však o něco příznivější – vloni byly v pololetí usmrceny osoby dvě a předloni zemřelo dokonce pět lidí.

Navíc letos během prvního pololetí nezaznamenali policisté při dopravních nehodách ani jedno těžké zranění, v loňském roce bylo těžce zraněno sedm lidí.

„K dalšímu poklesu došlo u počtu lehce zraněných osob, kdy policisté evidovali 104 lehce zraněných. V prvním pololetí loňského roku bylo při nehodách lehce zraněno 114 lidí," podotkla mluvčí.

Celková škoda způsobená nehodami přesáhla 12,5 milionů korun, což představuje pokles o půl milionu korun.

Ke 103 dopravním nehodám došlo v obci, ke 101 mimo obec.

„Nejvyšší podíl na zavinění dopravní nehody mají řidiči motorových vozidel, celkem 195 případů. Řidiči nemotorových vozidel zavinili pět dopravních nehod, chodcem nebyla zaviněna ani jedna nehoda," popisuje mluvčí a pokračuje ve výčtu: „Požití alkoholických nápojů u viníka dopravní nehody zaznamenali policisté v 18 případech, vloni to bylo 19 řidičů. Jeden řidič zavinil dopravní nehodu pod vlivem alkoholu a drog a jeden řidič pod vlivem drogy."

Nejvíce bourali řidiči ve dne, kdy nebyla zhoršená viditelnost, a to ve 122 případech. Ve dne, ovšem za zhoršené viditelnosti (svítání, soumrak), došlo k 22 dopravním nehodám. V noci pod veřejným osvětlením způsobili řidiči celkem 29 dopravních nehod, v noci na silnicích bez veřejného osvětlení bylo způsobeno 31 dopravních nehod.

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod se již tradičně řadí nesprávný způsob jízdy (122), nepřiměřená rychlost (47) a nedání přednosti v jízdě (20).

„Nahlédneme-li do statistiky nehodovosti podle dnů s největším počtem nehod, je na prvním místě pátek s 40 nehodami. Následuje pondělí a úterý (shodně 32), čtvrtek (27) a středa (30). Naopak nejméně řidičů havarovalo v sobotu a v neděli (shodně 24)," uvedla mluvčí Brožová a na závěr apelovala na řidiče, aby se i nyní, za zvýšeného letního provozu, chovali za volantem zodpovědně, ohleduplně a dodržovali pravidla silničního provozu.