Sotva se premiér Petr Fiala vrátil z Indie, dověděl se, že to ve vládě dělají všechno špatně. „Lidi na nás koukají a vůbec nerozumějí tomu, co děláme,“ říká v kontaktním videu jeho první zástupce, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Ten se rozhodl nejen na sítích, ale také při besedách s občany probrat, co všechno pětikoalice za dva roky zvorala. A to Bez cenzury, jak nazval sérii osmi výjezdů do českých a moravských měst. Těžko říct, zda s lidmi bude probírat kauzu Dozimetr, podivné sponzorské dary, exministra školství Gazdíka, europoslance Polčáka a další průšvihy svého hnutí.

Nebo že by se snažil posluchačům vysvětlit, proč se od ledna zvedla cena tepla, vodného a stočného, jak se jich dotkne zvyšování daní a že to všechno je pro jejich dobro? Pochopitelně, může jim vysvětlit, že na současné podobě ozdravného balíčku trvala ODS a oni jako menší koaliční partner s tím nemohli nic dělat.

Podobného zaměření Rakušanových úmyslů se zřejmě obávají i někteří politici z bloku Spolu, kteří na jeho adresu nešetřili kritikou. „Škoda, že 1. místopředseda vlády dřív nemluvil s premiérem, než začal dělat protivládní videa,“ napsala na síti X europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. A šéf senátního klubu Fialovy strany Zdeněk Nytra Seznam Zprávám sdělil, že „ta kampaň by byla super, pokud by jí předcházela výpověď koaliční smlouvy“.

Příčinou zlé krve je nastávající volební dvouletka, kterou hnutí STAN právě odstartovalo. Ve svých metodách je dost neurvalé, jak se ukázalo v roce 2021, kdy vyzvalo voliče, aby překroužkovali jejich partnery z koalice PirSTAN. Piráti to dodnes vcelku oprávněně berou jako podraz. Přesto jejich staronový předseda Ivan Bartoš Rakušanovu čerstvou exhibici nechtěl komentovat.

Vládě se nedaří veřejnost přesvědčovat o správnosti svých kroků a politice ve prospěch občanů. Její průkaznou předností ale byla soudržnost. Pokud ji Vít Rakušan nebo Danuše Nerudová začnou naleptávat, padne i ta.