I ony byly zřízeny „jen“ proto, aby zabránily kapitalistům rozkrást či poškodit znárodněný majetek. Tedy v zájmu lidu. Zájem lidu tak hájí i vymahačské komando, neboť co člověk, to odběratel elektrické energie. A jak řekl ředitel ČEZu M. Roman, pokud jsem ho pochopil správně, komando bylo zřízeno proto, aby slušní zákazníci nemuseli platit, co jiní ukradnou, neboť zlodějnu ČEZ započítává (pokud se tak děje, tak ČEZ nic netratí a to, co vybere, je vlastně platba navíc) do výše ceny energie.

Jsem „rád“, že kromě plateb za tuneláře, předražené státní a obecní zakázky mám tu „čest“ platit i za zloděje elektřiny. Příčinou, že jsem se uchýlil k ironickým uvozovkám, je vzpomínka na doby, kdy manko platily prodavačky včetně vedení prodejny. Snad nebudu moc náročný, když vyslovím přání, že když už tu opět máme závodní milice, byť tento název vymahačské komando nepoužívá, tak bychom mohli zavést i praxi, že manko zaplatí vedení. To ČEZu má nepochybně z čeho.

Mě už opravdu nebaví hrát si dvacet roků na platiče a na zloděje. Zvlášť proto, že mi v sametovém listopadu nebyla permanentní úloha platiče slibována.

Autor: Čtenář – reportér František Štván, Domažlice