Dále cituji: „O měsíc později ji poslal do Fakultní nemocnice v Plzni, aby tam upřesnili,jak velký rozsah operace bude nutný. A tam zjistili pravý opak. Je úplně zdravá. Žádný zhoubný nádor. Ale ona kvůli špatné diagnóze mezitím žila ve strachu a ve stresu, který zanechal stopy na její psychice. Bere prášky na uklidnění, několikrát se v práci sesypala…

Tyto řádky není třeba dále rozepisovat. Není podstatné, jak postižená zareaguje dále. Je ale potřeba, se nad touto situací zcela zodpovědně zamyslet. Tohle je životní románek, dá se říci, s dobrým koncem. Ale takových dobrých konců při stanovení diagnózy rakovina je velice poskrovnu.

Máte vůbec představu, jak zareagujete vy, které tato diagnóza čeká? Nikdo z nás, relativně zdravých, si momentálně vůbec nepřipouští, že by ho mělo něco takového v životě potkat. Maximálně se většina z nás zabývá takovými banalitami, jako jsou chřipka, bolesti zubů, bolesti kloubů a zad. Tyto zdravotní problémy jsou opravdu banalitami ve srovnání s rakovinou a jí podobnými nemocemi.

Podle mých dlouholetých zkušeností je možné se zbavit běžných nemocí nebo alespoň je minimalizovat. A tuhle moc máme všichni v sobě. Naše těla jsou ohromně silná a my je devastujeme a dokonce vědomě. Jsme často nemocní a mnohým z nás hrozí i rakovina.

Naše pohodlnost a hlavně nezodpovědnost k vlastnímu tělu nás přímo žene do vážných problémů. A stačí vcelku málo. Jen změna životního stylu, lépe se stravovat a pravidelný pohyb. Lépe se stravovat neznamená držet nějakou doslova bláznivou dietu,kdy si odpíráme to či ono. Tělu musíme dát všechno, co potřebuje, ale hlavně v té nejkvalitnější formě. Pravidelným pohybem se také nemyslí, že se budeme denně hodiny ničit během, jindy na stepru nebo rotopedu. Zdravý je pravidelný rekreační sport a hlavně nesmí být jednostranně zaměřen. A věřte, že tohle funguje.Tím, že změníme náš životní styl, vrátíme našemu tělu tu pověstnou sílu a tělo se nám odvděčí. Nebude nás zlobit a my můžeme žít daleko hodnotnější život.

Autor: Miroslav Šteffl, Poděvousy