Ministr Válek chce příští rok prosadit do zdravotnictví připojištění, a tedy nadstandardní péči. Zároveň by chtěl přimět lidi k tomu, aby chodili na preventivní prohlídky. A aby se vzdali nezdravých návyků, jako je kouření, přejídání se či opíjení.

Ti, kdo jsou bez tabáku, střízliví, štíhlí a ještě k tomu běhají, by měli dostat od pojišťoven lepší podmínky.

Je to v jádru dobrá věc. Teď se oháníme dokonalou rovností. Ve skutečnosti nemocnice dělají prémiové programy, kdo se chce nechat hýčkat, jde na soukromou kliniku. Naopak pokud chcete endoprotézu dle svého výběru, musíte vysázet prachy na dřevo.

Luboš Palata
Polsko nepotřebuje odvetu, ale posílení slabé demokracie

Pak jsou tu slavní „kulichové“, oblíbení pacienti, kteří mají vždy přednost. A když si něco nemůžete koupit legálně, opatříte si to načerno. To je hospodářský zákon a platí ve zdravotnictví stejně jako na trhu s marihuanou. A ještě ta zubařina, která se zcela vymkla z kloubů a stala se čistým byznysem.

Jenže jak nastavit pravidla? To je peklo. Kolumbovo vejce. Jak to udělat, aby ti, kteří investují do zdraví, měli lepší péči a ti kdo ne, ji neměli horší? Všichni se shodnou, že v těžkých nemocech a když je ohrožen život, musí lékaři přistupovat ke všem stejně. Jistě, aspoň v dokonalém světě.

Ale vezměme prostší příklad. Bohatý, atletický třicátník si předplatí přednostní přístup k praktikovi. Zdá se to být v pořádku. Jenže co ta nebohatá devadesátiletá dáma, která bude o půlhodinu déle trčet v ošklivé čekárně? A když jsme u těch odměn za zdravý život, jak rozlišíme toho, kdo se k tloušťce projedl a kdo je nemocný? A poživačného kuřáka od toho, kdo se marně snaží závislosti zbavit?

Kateřina Perknerová
Budíček pro vládu

Peníze z připojištění by mohly zdravotnictví pomoci, aby se dostalo na všechny a spravedlivě. Jenže nová pravidla se nedají vystřelit z pistole, jak to chce udělat pan Válek. Podobně jako důchodovou reformu, tohle nemůže udělat jedna vláda za půl roku.

Musí vzít v potaz tisíce názorů odborné veřejnosti. Nejlepší zkušenosti ze zahraničí. Musí detailně promyslet, jak zákony a směrnice dopadnou na lékaře a pacienty. A musí se na tom shodnout s převážnou částí opozice. Jinak bude vše po příštích volbách zrušeno, jako Julínkův třicetikorunový regulační poplatek, který byl taky myšlen dobře.