Předchozí
1 z 6
Další

Ze Staňkova se dostal se až k natáčení seriálu M.A.S. H.

V době komunistické totality byl uvězněn, proto se rozhodl emigrovat do svobodného světa. Nejdříve uprchl do Německa a poté do USA, kde se dostal až do Hollywodu, kde působil jako externí kameraman.

Václav Kabourek se narodil ve Staňkově v roce 1937 a s rodiči a bratrem tu prožil své dětství, na které rád vzpomíná. V patnácti letech, již v době komunistické totality, odešel do nově otevřeného hornického učiliště ve Zbůchu. V té době mu zemřel tatínek. Aby se mohl starat o nemocnou maminku, musel nakonec uhelné doly opustit.

Zdroj: Foto: archiv V. Kabourka

O několik měsíců později se dostal do hledáčku Státní bezpečnosti kvůli nevinné básničce, kterou složil proti nově vznikajícímu zemědělskému družstvu ve Staňkově. Jako mladistvý byl odsouzen na jeden rok vězení a převezen do pankrácké věznice v Praze. Po osmi měsících byl Kabourek na amnestii propuštěn a začal pracovat jako soustružník v SVA Holýšov. V té době se u něj začala rodit myšlenka na útěk. Uprchl do Německa a poté do USA. Po příchodu do USA žil v New Yorku a poté se přestěhoval na druhý konec USA do Hollywoodu.

Zdroj: Foto: Alexej Petrašovský

Jako voják působil u námořnictva, později jako vojenský fotograf na letecké základně ve Stephenville. Procestoval Kanadu, Grónsko, Newfoundland a dostal se i na severní pól. Kromě fotografování navštěvoval Kabourek na letecké základně školu pro piloty a díky tomu získal profesní list pilota letadel a helikoptér z povolání.

Zdroj: Foto: archiv V. Kabourka

V Hollywoodu, v němž po odchodu z armády znovu našel svůj domov, se uchytil také jako externí kameraman a účastnil se natáčení mnoha filmů. Rád vzpomíná na natáčení seriálu M.A.S.H., kterého se účastnil jako pilot helikoptéry.

Zdroj: Foto: archiv V. Kabourka

 Dalšími známými filmy, kde Kabourek působil „za kamerou“, byl MacArthur nebo Waynův svět. Český exulant se ve filmových ateliérech seznámil s mnoha herci, jako byl John Travolta, Gregory Peck nebo Peter Falk, proslulý jako poručík Colombo. „To byl výborný chlap, který neměl hvězdné manýry,“ prozradil dále Kabourek.

Zdroj: Foto: archiv V. Kabourka

V roce 2012 na „stará kolena“ zatoužil Václav Kabourek po své staré vlasti. Zde v roce 2013 vydal knihu „Ze Staňkova do Hollywoodu“. Nyní žije v Praze na Vinohradech, ale pokud mu zdraví dovolí, Staňkov rád navštěvuje.

Zdroj: Foto: archiv V. Kabourka

Autor: Alexej Petrašovský